Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego chcą być prezydentem Grudziądza? Czy Marek Nowak musi odejść? Czyli debata z kandydatami na gospodarza Grudziądza [zdjęcia]

(PA)
W debacie radia PiK wzięli udział:  Maciej Glamowski, Andrzej Guzowski, Zenon Różycki i Marek Sikora. Joanna Wiśniewska nie dotarła. Debatę poprowadzili dziennikarze radia PiK Żaneta Walentyn i Maciej Wilkowski.ZMIANY W ORDYNACJI WYBORCZEJ 2018
W debacie radia PiK wzięli udział: Maciej Glamowski, Andrzej Guzowski, Zenon Różycki i Marek Sikora. Joanna Wiśniewska nie dotarła. Debatę poprowadzili dziennikarze radia PiK Żaneta Walentyn i Maciej Wilkowski.ZMIANY W ORDYNACJI WYBORCZEJ 2018 Piotr Bilski
O in vitro, pomysł na oddłużenie szpitala, przeniesienie IV LO z Rządza do budynku po byłym UMK i wiele innych pytań padło podczas debaty radia PiK z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Z zaproszenia nie skorzystała Joanna Wiśniewska, popierana przez Kukiz’15.

W rundzie pytań od mieszkańców obecnych w auli UMK, Arletta Żebrowski zapytała wszystkich kandydatów o to, czy podejmą inicjatywę prezydencką zamierzającą do finansowania in vitro z budżetu miasta?

Maciej Glamowski z Sojuszu Obywatelski Grudziądz: - Jestem na „tak”, choć w mojej opinii finansowanie tego powinno pochodzić ze środków NFZ-u. Jednak, zważywszy, że w podejmowanym temacie - jeśli chodzi o Grudziądz - kwota rzędu 200 tys. zł, nie jest tak zawrotna, by samorząd nie mógł dotować tego projektu.

Andrzej Guzowski, popierany przez PiS: - W sytuacji katastrofy finansów miasta, nie byłoby moralnym stawianie sprawy in vitro w budżecie Grudziądza.
Zenon Różycki z Forum Rozwoju Grudziądza: - Uważam, że sprawę finansowania in vitro można załatwić poprzez zadania w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego i zostawić pole działania dla mieszkańców.
Marek Sikora z Łączy nas Grudziądz: - Dotacja in vitro to zadanie rządu, a nie samorządu.

IV LO wróci do budynku UMK-a? Są szanse.

Na temat powrotu IV LO do budynku po byłym UMK, kandydaci byli zgodni, że docelowo należy ogólniak przenieść na ul. Sienkiewicza. Kwestią otwartą pozostało to, kiedy miałoby to nastąpić, gdyż m.in. budynek jest udostępniany obecnie uczniom SP 5 i być może będzie alternatywą dla szkoły muzycznej na czas remontu.

Pana Andrzeja, mieszkańca Grudziądza interesowało to, czy obecny wiceprezydent Sikora i prezes MPGN-u, Zenon Różycki na czas kampanii wzięli urlopy.
Marek Sikora: - Mam urlop, ale gdy nie ma prezydenta na miejscu i jestem potrzebny w ratuszu, a zdarzają się takie sytuacje, wówczas przerywam urlop.
Zenon Różycki: - Z radą nadzorczą spółki uzgodniłem dni, w których biorę urlop jeśli wymagają ode mnie tego obowiązki związane z prowadzeniem kampanii.

Misja dyrektora szpitala dobiega końca

Przemysław Decker skierował do wszystkich kandydatów pytanie o to, czy na stanowisku dyrektora szpitala pozostawią Marka Nowaka.
Maciej Glamowski uciął krótko: - Nie.
Andrzej Guzowski: - Misja dyrektora Nowaka dobiega końca, ale póki co nie ma alternatywnej kandydatury. Nie jestem zwolennikiem radykalnych ruchów i trzeba dać sobie troszeczkę czasu, by przekazać władzę przez dyrektora na rzecz przygotowanego, nowego zespołu menadżerskiego. W międzyczasie prezydent musi dyrektora przypilnować.
Zenon Różycki: - Uważam, że na to stanowisko powinien być konkurs. Nie chciałbym odbierać Markowi Nowakowi tej szansy, jeśli zmieni sposób zarządzania. Forma jaką prezentuje obecnie - wymykanie się spod kontroli organu właścicielskiego jakim jest miasto - jest dla mnie nie do zaakceptowania.
Marek Sikora: - Zmienimy dyrektora i co dalej? Trzeba znaleźć nowego menadżera w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny, ale najpierw należy dokończyć restrukturyzację zadłużenia szpitala i jest to kwestia kilku miesięcy, po czym pan Nowak sam odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Dlaczego chce pan zostać prezydentem?

Maciej Glamowski:- Jestem dumny, że jestem grudziądzaninem. Jednak miasto wymaga gruntownych zmian. Jestem dobrze przygotowany. Chciałbym by miasto było przyjazne zarówno dla młodych jak i seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Chciałbym, aby moja prezydentura była połączeniem sprawnego menadżera i człowieka podejmującego dialog społeczny z mieszkańcami.
Andrzej Guzowski: - Wiem co trzeba zrobić w Grudziądzu. Nie są to rzeczy łatwe i przyjemne. Jestem gotowy podjąć się naprawienia błędów moich poprzedników.
Zenon Różycki: - Chciałbym aby zmieniło się zarządzanie miastem. Proponuję, by wybrać osobę, która urodziła się w Grudziądzu, tu mieszka i tu pracuje i zna problemy miasta. Myślę, że zmiana systemu zarządzania jest bardzo ważna. My proponujemy inną formułę, tzw. kontrakt prezydencki, w którym mieszkańcy powierzą zarządzanie miastem nam, a my bierzemy pełną odpowiedzialność.
Marek Sikora: - Przed miastem wielkie wyzwania. Wiem jak im podołać. Nie będę marnował czasu na naukę zarządzania, gdyż mam już doświadczenie. Przez wiele lat kierowałem inwestycjami miejskimi i sobie doskonale radziłem.

Debatę zorganizowało radio PiK, w auli byłego budynku UMK. Spotkanie było otwarte dla mieszkańców.
We wtorek debata w TV Spółdzielni Mieszkaniowej. Emisja o godz. 17.45.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska