Do roboty, panowie!

Jacek Deptuła
Komentuje Jacek Deptuła: Politycy zrobili, co mogli i czas na samorządowców.
Komentuje Jacek Deptuła: Politycy zrobili, co mogli i czas na samorządowców. archiwum "Gazety Pomorskiej"
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z satysfakcją przekonywał, że sprawa tworzenia związków metropolitalnych została ostatecznie rozstrzygnięta. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą tworzenie metropolii, której lokomotywą będzie potencjał Bydgoszczy i okolic.

Przypomnę, że w pierwotnej wersji obowiązywał zapis zmuszający Bydgoszcz do utworzenia metropolii z Toruniem. Nie oznacza to oczywiście, że miasto Kopernika zostanie z niej usunięte. Rafał Bruski skwitował sukces stwierdzeniem, że teraz trzeba wziąć się do roboty.

Wydawałoby się, że podpis prezydenta zamknie dyskusję na temat tego, czy Bydgoszcz będzie trzonem metropolii, a rozpocznie - jak ją budować? Ale zgodnie z przewidywaniami decyzję Andrzeja Dudy oprotestował prezydent Torunia Michał Zaleski i poseł PO z tego miasta Antoni Mężydło. Ten drugi zamknął dyskusję twierdząc, że m u s i powstać metropolia bydgosko-toruńska.

Otóż nie musi, a tylko m o ż e. Prezydent Bruski ma rację mówiąc, że teraz trzeba zakasać rękawy. Ale wszystko zależy od tego, czy bydgoska władza ma sensowną wizję metropolii, którą m o ż e zaproponować toruńskim samorządowcom. Myślę, że od tego właśnie trzeba zacząć - inaczej szanse na wydostanie się regionu z Polski „B” zostaną zaprzepaszczone. Jeśli prezydent Bruski i jego urzędnicy nie poradzą sobie z tym ogromnym zadaniem, i to szybko, możemy jako region zostać na lodzie bydgoskich ambicji. Politycy zrobili, co mogli i czas na samorządowców.

A jest się czym martwić - tygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował raport „Zadłużenie samorządów” na rok 2014. Najbardziej zadłużonym dużym miastem w Polsce jest Toruń (dług wynosi 95,34 proc. dochodów budżetowych), a Bydgoszcz jest na trzecim miejscu - 70,58 proc. dochodów budżetowych. Nie świadczy to dobrze o samorządach miast, więc trzeba zabrać się do roboty.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
runiem z To-runiem

Po co w metropolii BYDGOSKIEJ miałby być Toruń, miasteczko któremu wydaje się,że powinno być traktowane wyjątkowo, co najmniej jak stolica Polski albo nawet Europy?

Chyba prawie ćwierć wieku w tym DUoPLskim regionie ,gdzie przy żłobie siedzą jedynie toruńscy marszałkowie, przez cały ten okres olewając, rolując z kasy Bydgoszcz i zach część regionu już powinno być powodem do zakończenia wspólpracy z tym pasożytnicznym miasteczkiem?

PO co się nadal szarpać na każdym kroku, skoro zakute krzyżackie pały, NIGDY nie zrozumieją swojego miejsca w szeregu?

b
bydgoszczanin

31 maja na toruńskiej sesji rady miasta 2012 roku Całbecki - aby znaleźć podstawę do dalszego oszukiwania Bydgoszczy w podziale środków unijnych(oraz innych miejscowości) przez Toruń- mówił, że Toruń jest miastem kategorii A natomiast Bydgoszcz miastem kategorii B.Powołał się na jakiś rządowy ranking.Całbecki aby móc to zrealizować oszukiwał nie tylko Bydgoszcz ale inne miejscowości. Przede wszystkim powiat toruński. Wystarczy spojrzeć na bezrobocie jakie ma powiat toruński (prawie 17 procent). Są to skutki działalności nie Tylko władz Torunia, ale i Całbeckiego. Polityka Całbeckiego oraz Zaleskiego z doprowadziła do głębokiego upośledzenia powiatu toruńskiego, gdyż zgodnie z filozofią tych ludzi "należy żyć kosztem innych". Z tego powodu różnica pomiędzy Toruniem a powiatem toruńskim się wciąż pogłębia.Można się obawiać,że głównym celem walki polityków toruńskich o rolę w metropolii jest żerowanie na osiągnięciach innych. Uważam, że zanim Bydgoszcz przystąpi do negocjacji z Toruniem Całbecki powinien przeprosić wszystkich bydgoszczan za słowa wypowiedziane wtedy, gdyż w przeciwnym razie będzie to dowód, że wszelkie układy z Toruniem są nic nie warte. Tamte słowa Całbeckiego dowodzą o jego nieuczciwości jako gospodarza całego województwa. O tym, że celem Całbeckiego jest to aby Toruń przede wszystkim pasożytował na innych miejscowościach województwa.Co cieszy Bydgoszcz jest lepiej gospodarczo rozwiniętym miastem od Torunia, ale co ważne jest ogromna różnica pomiędzy powiatami: bydgoskim a toruńskim. Duży wpływ na rozwój powiatu bydgoskiego ma Bydgoszcz co widać "gołym okiem". 

 

j
janusz_biznesu

Lepszy domek ciasny ale własny, i tym stwierdzeniem skończę dyskusję o metropolii Bydgosko-Troluńskiej. Jak już dyskutować z Toruniem to na takiej samej zasadzie jak gmin ościennych ani lepiej ani gorzej i metropolia ma się nazywać Bydgoska a nie jako dwu miasto.

 

a
abc

Musi to na Rusi.

A
AS

Zgodnie z podpisaną ustawą metropolia "powinna posiadać silne powiązania funkcjonalne i charakteryzować się zaawansowanymi procesami urbanizacyjnymi", podobnie zakres kompetencji powiatu metropolitalnego dotyczy raczej spójnego, silnie powiązanego ze sobą obszaru. Z tego względu, przynajmniej początkowo metropolię powinna tworzyć Bydgoszcz wraz z gminami ościennymi. Tylko w takiej konfiguracji metropolia ma jakiś sens i potencjał..

 

Dodaj ogłoszenie