Dobre. Uroczystości upamiętniające powstańców z 1863 roku
Powstanie styczniowe, o którym mowa, było największym polskim zrywem narodowym. Do wspólnej walki przeciwko rosyjskiemu zaborcy nie trzeba było namawiać chłopów, studentów i żołnierzy. Już od początku, mówiono, że zakończy się klęską. Mimo to, powstańcy dzielnie walczyli. - Na terenie naszej gminy i całego powiatu jest wiele miejsc, gdzie polegli w walce powstańcy - mówił w niedzielę Stefan Śpibida, wójt gminy Dobre. - Z naszej ziemi wychodzi wielu znanych i cenionych powstańców, którzy za swoją miłość do ojczyzny zapłacili najwyższą cenę - własne życie. Wśród nich jest Bartek Nowak, który po powstaniu mieszkał i pracował w Dobrem.
Przeczytaj także:Powstanie wielkopolskie. W powiecie nakielskim wciąż trwają obchody 94 rocznicy
O powstańcach pamiętają mieszkańcy gminy Dobre, którzy licznie wzięli udział w niedzielnej, uroczystej Mszy Świętej w intencji poległych. Po Eucharystii, w asyście żołnierzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy, wszyscy przemaszerowali na miejsce, gdzie pochowano 23 powstańców z 1863 roku.
Po apelu do poległych, przeczytanym przez ppłk Tomasz Rożniakowski, uczczono ich pamięć salwami honorowymi.
- Nie wolno zapominać o tych, którzy walczyli o naszą wolność - mówił Henryk Gapiński, starosta radziejowski.
Podczas powstania w 1863 stoczono ponad 1000 bitew i potyczek, w samej gminie Dobre stoczono dwie ważne bitwy. Jedną pod Krzywosądzem, a drugą w Dobrem. W gminie Dobre zginęło ponad 40 powstańców, a około 13 dostało się do niewoli.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »