Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze przykleić

Redakcja
Płytki do kuchni czy łazienki wybieramy według własnego uznania. W myśl zasady, że o gustach się nie dyskutuje. Zaprawy, którymi płytki te będziemy przyklejać powinniśmy dobierać zgodnie z zaleceniami producentów.

     Odpowiedni dobór zapraw klejących da nam gwarancję, że płytki będą mocno się trzymać i nie będziemy ich musieli w ekspresowym tempie wymienić, gdy na przykład sąsiad zaleje nam łazienkę.
     Dobrze wybrać!
     
Stare metody układania płytek wymagały skuwania tynków, moczenia płytek, starannego doboru proporcji piasku i cementu. Nie dawały gwarancji , że tak żmudnie położona glazura będzie się mocno i długo trzymać. Opracowywane w laboratoriach firm budowlanych nowe technologie produkcji gotowych materiałów pozwalają zapomnieć o dawnych problemach. Źródło sukcesu (czyli pięknego efektu na długie lata) tkwi teraz we właściwym wyborze gotowej zaprawy klejącej, popularnie zwanej klejem do glazury. Wystarczy ją jedynie zmieszać w odpowiednich proporcjach z wodą i... możemy mocować płytki!
     Sprawdzamy podłoże...
     
Wybór zaprawy zależy przede wszystkim od typu podłoża, na którym kleić będziemy płytki oraz od rodzaju płytek.
     Pierwszym typem podłoża jest podłoże nieodkształcalne, czyli stabilne. Z takim właśnie najczęściej mamy do czynienia po wejściu do nowych mieszkań. Może to być beton (starszy niż 6 miesięcy), jastrych albo tradycyjny tynk. Klejenie płytek na takim podłożu jest proste, ponieważ używamy do tego celu najbardziej popularnych zapraw klejących.
     Drugi typ podłoży to podłoża odkształcalne. Zaliczamy do nich: wiotkie ścianki działowe, ogrzewane podłogi, elementy podlegające drganiom i dużym wahaniom temperatury, czyli wszystkie elementy, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą się minimalnie odkształcać. Konieczne jest zastosowanie elastycznej zaprawy klejącej, która będzie "pracować" razem z mniej stabilną podłogą lub ścianą i nie dopuści do pękania płytek. Mocnych, elastycznych zapraw wymagają także tzw. podłoża krytyczne, takie jak stare farby, istniejące już płytki, szkło i płyty drewnopochodne.
      potem rodzaj i wymiar
     
Wybór zaprawy zależy także od rodzaju i wymiaru płytek
     - Płytki gresowe powinno się kleić zaprawami elastycznymi. Ten rodzaj materiału ma bardzo zwartą strukturę, jest sztywny i nienasiąkliwy, dlatego produkty użyte do ich mocowania muszą mieć wyższe parametry techniczne.
     - Do mocowania marmuru i płytek z jasnych skał używa się specjalnych zapraw do marmuru. Przeważnie mają one kolor biały, co eliminuje możliwość przebarwienia się kamienia.
     - Do podłogowych płyt o dużym formacie powinno się stosować zaprawy o tzw. ciekło-plastycznej konsystencji. Taka zaprawa jest rzadsza, a to sprawia, że pod płytkami nie powstają pustki powietrzne, które mogłyby spowodować pękanie płytek.
     - Przed przyklejeniem płytek powierzchnie powinno się zagruntować. W ten sposób zwiększamy wytrzymałość i przyczepność podłoża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska