Święto plonów 2022 gminy Barcin rozpoczęło się mszą świętą, której przewodniczył ks. Arkadiusz Wzięch z parafii św. Jakuba Większego w Barcinie.
Starostami tegorocznego święta plonów gminy Barcin byli: Iwona Kruszyna z Barcina Wsi oraz Krzysztof Grzeczka z Aleksandrowa.
- Razem tworzymy wspólnotę samorządową, wspólnie gromadzimy się przy dożynkowych wieńcach i wiejskim chlebie. Solidarnie dziękujemy naszym rolnikom za umiłowanie ziemi, gospodarską pracowitość i zebrane plony. Drodzy rolnicy! wielobarwne sołeckie wieńce dożynkowe wykonane ze wszystkich rodzajów zbóż i lokalnych ziół ukazują różnorodność i bogactwo plonów splecionych w wieniec. Wyrażają podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach - powiedział burmistrz Michał Pęziak. Opowiedział też o agresji Rosji na Ukrainę i przypomniał sytuację rolników w tym kraju.
Włodarz gminy Barcin wspomniał o upałach, które nawiedziły Polskę w 2022 roku, ekstremalnej suszy, groźnych pożarach, niedoborach wody, wysychających rzekach i jeziorach, katastrofie ekologicznej na Odrze.
- Te wydarzenia napawają niepokojem i smutkiem. Zatrważają i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu naszej egzystencji i przyszłości naszych dzieci i wnucząt. Dlatego trud rolnika i owoce jego pracy nabierają szczególnej wagi w czasie zmian klimatu, działań wojennych, kryzysu gospodarczego i systemowego ograniczanie dochodów władnych gmin, przy jednoczesnym bardzo szybkim wzroście kosztów utrzymania - dodał burmistrz Michał Pęziak.
Burmistrz życzył rolnikom dużo zdrowia, dobrej pogody, obfitych zbiorów w każdej wsi gminy Barcin.
W tym roku na wniosek Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarni Przestrzennej wręczono podziękowania i gratulacje Marianie Pawłowskiej za zaangażowanie na rzecz sołectwa Pturek, działalność w Kole Gospodyń Wiejskich oraz za osiągnięcia w konkursach "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".
Doceniono rolników:
- Izabelę i Henryka Kalków z Sadłogoszczy,
- Elżbietę i Tomasza Bielów ze Złotowa,
- Sebastiana Zwolińskiego z Młodocina.
Dostali oni nagrody za działalność na rzecz obszarów wiejskich, wiedze rolniczą, umiłowanie ziemi i gospodarską pracowitość.
Podczas dożynek wystąpili kapela Pałuki z Kcyni, orkiestra Kujawy, był obrzęd dożynkowy, zakończony dzieleniem chleba z uczestnikami wydarzenia, był konkurs na najpiękniejszy wieniec, stoisko koła gospodyń wiejskich, darmowa grochówka, konkursy dla publiczności, koncert grupy Modelinka & Model MT, Wesoła Biesiada oraz zabawa taneczna.
