MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S10 między Wyrzyskiem a Bydgoszczą. Kiedy powstanie? Wiemy!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Obwodnica Wyrzyska na S10. Tak będzie wyglądała cała droga do Bydgoszczy i dalej do Torunia
Obwodnica Wyrzyska na S10. Tak będzie wyglądała cała droga do Bydgoszczy i dalej do Torunia Marek Weckwerth
Wszyscy chcą jak najszybszego powstania drogi ekspresowej S10 między Bydgoszczą a Toruniem, a mało kto wie, że plany inwestycyjne obejmują też odcinek z Wyrzyska do Bydgoszczy.

Wyrzysk łączy z Bydgoszczą 40-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 10, bardzo ruchliwej, wyposażonej tylko w dwa pasy ruchu, każdy w jednym kierunku. A przecież ta trasa jest bardzo ważna w systemie drogowym Polski – zapewnia komunikację w układzie równoleżnikowym z zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z Bydgoszczą, Toruniem oraz Warszawą.

Jak podaje bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) droga między Wyrzyskiem a Bydgoszczą ma być przebudowana do standardu ekspresowego w latach 2026-29 w systemie „Projektuj i buduj” i wtedy jej długość wyniesie do istniejącego już węzła Bydgoszcz Zachód (na zachodniej obwodnicy Bydgoszczy) dokładnie 39,9 km.

Najpierw dokumentacja

Umowę na wykonanie Studium korytarzowego GDDKiA podpisała z konsorcjum APIA i Redania już 11 października 2010 roku. 26 czerwca 2018 roku ze spółką Mosty Katowice zawarto umowę na sporządzenie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, czyli na materiał planistyczny o wyższym stopniu szczegółowości, wraz z dokumentami niezbędnymi do uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

To też może Cię zainteresować

30 czerwca 2021 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy złożono wniosek konieczny do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i tę uzyskano 29 listopada 2022 rok.

Ma być bezpiecznie i ekologicznie

- Inwestycja będzie realizowana z pełnym wyposażeniem w urządzenia bezpieczeństwa ruchu, ochrony środowiska, miejsca obsługi podróżnych oraz obejmie budowę bardzo wielu urządzeń towarzyszących – wyjaśnia nam Julian Drob, rzecznik bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Zakres tej inwestycji obejmie również realizację takich obiektów, jak ogrodzenia, oświetlenie, uzbrojenie terenu w urządzenia energetyczne, telekomunikacyjne, sanitarne, gazowe, kanalizację deszczową i sanitarną, wodociągi, ropociągi, meliorację, urządzenia przeciwpożarowe, stacje ważenia pojazdów. Powstaną też urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne, wały ziemne, pasy zieleni, ogrodzenia, przejścia dla zwierząt, zbiorniki osadowo – retencyjne i filtracyjne.

- Obecnie trwa przetarg na wykonanie wstępnych, rozpoznawczych powierzchniowych badań archeologicznych na planowanej trasie wraz z opracowaniem wyników tych badań - dodaje Julian Drob.

* Przypomnijmy, że 50-kilometrowy odcinek S10 Bydgoszcz – Toruń ma powstać do końca 2026 roku.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska