Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi dzień wolnego i zniżka na przejazdy w komunikacji zbiorowej. To dodatkowe ulgi dla honorowych dawców krwi

Jan Szczutkowski
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze powyżej 50 kg. Teraz dawcy mają prawo do dwóch dni wolnych od pracy i ulgi na przejazdy w komunikacji zbiorowej
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze powyżej 50 kg. Teraz dawcy mają prawo do dwóch dni wolnych od pracy i ulgi na przejazdy w komunikacji zbiorowej Archiwum Polskapress
Nowe regulacje prawne wprowadzone w okresie pandemii sprawiły, że honorowi dawcy krwi mają nowe uprawnienia. W rejonie inowrocławskim nie ma brak chętnych do podzielenia się z innymi życiodajną tkanką.

Zobaczcie video: Wodowanie statku turystycznego "Barwanna" na jeziorze Gopło w Kruszwicy

Wielu dawców krwi w naszym regionie ma w sobie ogromne pokłady dobroci, niosąc pomoc chorym ludziom. - Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom - podkreśla Aniela Zabłocka, kierownik inowrocławskiego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W myśl przepisów, każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg, bez uszczerbku dla zdrowia, może oddać 450 ml krwi. Ta ilość stanowi bowiem około 7 proc. masy ciała człowieka, a także odpowiada utracie 4500 kcal. Dlatego też dawca po donacji krwi otrzymuje ekwiwalent, składający się z ośmiu czekolad, soku i wafelka owocowego.

Akcje pobierania krwi w powiecie inowrocławskim

Pierwsza w maju akcja poboru krwi w powiecie inowrocławskim odbyła się wczoraj. W tym miesiącu okazję do oddania życiodajnej tkanki będą również mieli mieszkańcy Kruszwicy (12 maja), Inowrocławia (18 bm. parking przy ul. Królowej Jadwigi 47), Janikowa (21) i Gniewkowa (25). Ponadto krew można oddać w siedzibie Oddziału Terenowego RCKiK, mieszczącym się w szpitalu powiatowym przy ul. Poznańskiej 97 w Inowrocławiu, w poniedziałki w godz. 7.30-17, w czwartki i piątki - w godz. 7.30-11. Wymagany jest dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL.

Dodatkowe uprawnienia krwiodawców

Przypomnijmy, że od 26 stycznia, zgodnie z ustawą, pracownicy oddający krew lub osocze w czasie epidemii koronawirusa - poza ekwiwalentem kalorycznym - mają prawo nie do jednego, jak dotychczas, ale do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu pobrania krwi oraz w dniu następnym. Koszt wolnego ponosi pracodawca - na podstawie zaświadczenia, wystawionego przez RCKiK. - Aby uniknąć nieporozumienia z pracodawcą w sprawie absencji krwiodawcy, zatrudniony powinien z wyprzedzeniem zawiadomić przełożonego o swojej nieobecności - dodaje Aniela Zabłocka.

I dodała: - Wydajemy też zaświadczenie, uprawniające do 33-procentowej ulgi na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Ulga ta należy się tym dawcom, którzy od 14 marca 2020 roku oddali co najmniej trzy razy krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COViD-19.Dodatkowe uprawnienia przysługują przez sześć miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska