Program „Bydgoska Rodzina 3 plus” zaczął działać w 2013 roku. W czerwcu swoje pierwsze „Bydgoskie Karty Rodzinne” odebrała rodzina państwa Sikorskich. Dwa lata później, w czerwcu tego roku, kartę nr 15.000 odebrała rodzina państwa Maciejewskich. W sumie do 5 października wyprodukowano blisko 18 tysięcy „Bydgoskich Kart Rodzinnych”. Koszt wyprodukowania jednej karty to 1,75 zł brutto.
Przeczytaj także: W Bydgoszczy długa droga urzędowa ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny
Od momentu wprowadzenia kart, do urzędu miasta wpłynęło 3.494 wnioski od rodzin, które przystąpiły do programu „Bydgoska Rodzina 3 plus”. Najwięcej wniosków, bo 1.648, przyjęto w ubiegłym roku. W tym było ich blisko tysiąc.
Kto może ubiegać się o kartę? Rodziny, w tym również zastępcze, mające na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 25 w sytuacji, gdy dziecko uczy się lub studiuje.
Posiadacze kart mają prawo do wielu ulg i zniżek. Obecnie jest już 111 partnerów programu. To m.in. restauracje, punkty usługowe, ale także miejskie instytucje. Uczniowie posiadający „Bydgoską Kartę Rodzinną” mogą za darmo wypożyczać podręczniki z bibliotek szkolnych. W roku szkolnym 2013/2014 program był przeprowadzony pilotażowo. Wtedy skorzystało z niego 72 uczniów, ale w kolejnym roku szkolnym było ich już ponad tysiąc.
Rodziny z kartami mają też prawo do 75-procentowej ulgi w podróżowaniu komunikacją miejską, zaś rodziny z czwórką i więcej dzieci - do darmowych przejazdów. Od stycznia do września rodzinom, którym przysługuje 75-procentowa ulga sprzedano ponad 10 tysięcy biletów w formie doładowań do kart miejskich.
