Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrekcja dróg apeluje o pilny przegląd przepustów pod zjazdami na działki, do posesji

Oprac. AGW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
"Prosimy o dokonanie przez mieszkańców w trybie pilnym przeglądu przepustów pod zjazdami na swoje działki celem umożliwienia swobodnego spływu wód w rowach przydrożnych", apeluje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy Rejon w Toruniu.

Zapewniony przepływ ma zapewnić swobodne przemieszczanie się wód opadowych. Jeśli pod zjazdem zrobi się zator, może to powodować groźne zastoiska.

Toruński rejon oddziału GDDKiA w Bydgoszczy przypomina, że budowa lub przebudowa zjazdu należy do właściciela lub użytkownika nieruchomości przyległej do drogi, po uzyskaniu w drodze decyzji administracyjnej, zezwolenia zarządcy drogi na lokalizację bądź przebudowę zjazdu (art. 29 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).

Art. 30 wspomnianej ustawy stanowi, że utrzymanie zjazdów łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami, należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi. Oznacza to m.in. obowiązek oczyszczania rur przepustu pod zjazdem, w celu zapewnienia jego drożności. Brak prawidłowego i systematycznego oczyszczania przepustów jest powodem tworzenia się zastoisk wodnych co wpływa i negatywnie nie tylko na korpus drogi, ale również na konstrukcje zjazdów i tereny przylegające do drogi. W przypadku zjazdów na drogi gminne utrzymaniem drożności przepustów zajmuje się urząd gminy danego terenu.

Przeczytaj też: Sąsiad to nawet drogę zaorze i sieje! Co grozi rolnikowi za uszkodzenie pobocza?

Rowy przydrożne są przeznaczone wyłącznie do odprowadzania wód opadowych z pasa drogowego. Zabronione jest odprowadzanie do rowu wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych (mówi o tym art. 39 ust. 1 pkt 9 wyżej cyt. ustawy o drogach publicznych).

Dalej dyrekcja dróg przypomina, że do odprowadzania nadmiaru wód opadowych i gruntowych z terenu nieruchomości służą urządzenia melioracyjne. Należą do nich m.in.

  • rowy melioracyjne,
  • drenowania
  • rurociągi.

Ich zadaniem jest regulacja stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy (art. 195 i 197 ustawy Prawo wodne).

Wykonywanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów. W ich kompetencji leży również utrzymywanie tych urządzeń, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy — do tej spółki lub tego związku spółek wodnych (art. 205);

Utrzymanie drożności rowów pełniących funkcję rowów przydrożnych wraz z przepustami pod drogą należy do zarządcy danej drogi.

Źródło: www.uggolub-dobrzyn.pl

__________________________
Agro Pomorska odcinek 56, premiera 26.03.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska