W tym urokliwym miejscu przeszło 50 osobowa grupa debatowała o ważnych sprawach dla szkolnictwa rolniczego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013. Z ramienia ministerstwa głównego organizatora konferencji swoje refleksje i uwagi w wystąpieniach przekazały: dyrektor Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki - Maria Sondij-Korulczyk, z-ca dyrektora ds. Oświaty Rolniczej Zofia Stypińska, a także naczelnik Wydziału ds. Organizacji Szkolnictwa Agnieszka Miszczak-Płuciennik. Obszerne i bardzo istotne informacje, bo dotyczące kwestii związanych z budżetem i zarządzaniem środkami pieniężnymi, przekazała również dyrektor Departamentu Finansów MRiRW Agnieszka Szelągowska.
Dyrektorzy ponadto mieli okazję zapoznać się z planem pracy i szkoleń organizowanych w kraju i za granicą przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz inne instytucje i organizacje działające w tej branży, pracami nad projektem reform w szkolnictwie zawodowym, zasadami prowadzenia dokumentacji w szkołach podległych ministerstwu i innymi sprawami dotyczącymi bieżącej działalności placówek.
W programie konferencji znalazły się także wyjazdy do pobliskich ministerialnych szkół rolniczych w Starym Brześciu i naszej, w Kowalu. Goście z zaciekawieniem oglądali budynki dydaktyczne i warsztaty, ich wyposażenie w pomoce naukowe oraz sprzęt rolniczy, zapoznali się z historią i współczesnym obliczem obu placówek ze szczególnym uwzględnieniem działań w kontekście PROW. Młodzież obu szkół zaprezentowała również dowcipne występy inspirowane kujawskim folklorem (w Brześciu przywoływanki związane z dyngusem, w Kowalu przygotowywanie żuru). Nasza placówka ponadto zaserwowała w specjalnym kąciku produkty spożywcze z naszego regionu. Znalazły się tam przetwory z mięsa i wyroby cukiernicze. Oczywiście nie zabrakło słynnych kręciołków spod Kowala, drożdżowych bułeczek wypromowanych przez naszą szkołę i prezentowanych na różnego rodzaju wystawach tradycyjnego jadła w kraju i za granicą.
Piękna pogoda sprzyjała także wycieczce do Włocławka, gdzie uczestnicy konferencji mieli okazję poznać interesujące zabytki znajdujące się w monumentalnej, średniowiecznej katedrze, obejrzeć zaporę wodną na Wiśle oraz udać się na miejsce uświęcone męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki.