"Wpisując na stałe do kalendarza Dzień Krajobrazu chcemy uświadomić jak ważną rolę w życiu człowieka pełni otaczająca przestrzeń. Krajobraz ma realny wpływ na jakość naszego życia", przekonuje GDOŚ.
Głównym tematem obchodów Dnia Krajobrazu w 2017 r. jest Nauka o krajobrazie. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chciałaby w ramach tegorocznego tematu przewodniego rozpowszechniać informacje dotyczące podejmowanych badań nad krajobrazem (zarówno przyrodniczym jak i kulturowym) w kraju i za granicą.
GDOŚ: powinniśmy brać aktywny udział w procesach planowania i kształtowania przestrzeni. Mamy możliwość podejmowania inicjatyw związanych z kształtowaniem i ochroną otaczającego nas krajobrazu. To my mamy wpływ na to jak będziemy się czuli w naszym otoczeniu i jaki krajobraz zostawimy przyszłym pokoleniom.
Dzień Krajobrazu ma się przyczynić do rozpoczęcia dyskusji na temat potrzeby ochrony krajobrazu i jego kształtowania. GDOŚ ma nadzieję, że wypracowanie wspólnego podejścia do krajobrazu przyczyni się do usprawnienia współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym, a instytucjami rządowymi i samorządowymi, a to umożliwi właściwe zarządzanie krajobrazem na wszystkich poziomach.
"Jednocześnie w ramach działań związanych z Dniem Krajobrazu, chcielibyśmy rozpowszechnić ideę spacerów krajobrazowych. Celem organizacji takich spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii; procesów, które wpływają na jego kształt; funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń. Każdy z nas powinien wiedzieć jak kształtowany jest krajobraz, który zamieszkujemy i jaka jest jego wartość".
GDOŚ zachęca do organizowania spacerów krajobrazowych z przewodnikami, zarówno po obszarach przyrodniczych, jak i kulturowych.
Źródło: GDOŚ
