Emisja obligacji może zwiększyć potencjał samorządów

Redakcja
Pierwsza oferta publiczna spółki komunalnej jest szansą dla samorządu na pozyskanie kapitału.
Pierwsza oferta publiczna spółki komunalnej jest szansą dla samorządu na pozyskanie kapitału.
Tylko 5 procent całkowitego zadłużenia samorządów stanowią obligacje notowane w obrocie publicznym. Emisja obligacji daje środki na nowe przedsięwzięcia oraz redukuje ryzyko finansowe podjęcia nowego zobowiązania.

W perspektywie finansowej 2014-2020 znaczna część projektów, i to nie tylko infrastrukturalnych, dedykowana jest jednostkom samorządu terytorialnego. Oznacza to, że do ich zrealizowania samorząd musi wcześniej zgromadzić wkład własny. Dla wielu z nich będzie to tym trudniejsze, że m.in. w związku z realizacją wcześniejszych projektów unijnych są już mocno zadłużone. Te okoliczności powodują, że wariant pozyskania środków z emisji obligacji nabiera dodatkowego znaczenia.

Samorządy muszą nie tylko zapewnić większy udział środków własnych, ale też znacznie skrupulatniej wykazać ekonomiczne, społeczne lub środowiskowe korzyści wynikające z nowej inwestycji. I jeszcze jedna nowość - inwestycje te znacznie częściej niż dotychczas będą też realizowane we współpracy z sektorem prywatnym. W funduszach unijnych wzrastać będzie również udział takich instrumentów, jak: pożyczki, poręczenia, gwarancje, preferencyjne kredyty czy fundusze venture capital.

W związku z tym jednym z głównych wyzwań stojących przed samorządami jest pozyskiwanie stabilnych i zdywersyfikowanych źródeł finansowania dla planowanych inwestycji.
Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy dotychczas zrealizowane inwestycje doprowadziły do istotnego wzrostu zadłużenia samorządów - z 6,2 mld zł w 1999 r. do 69 mld zł w 2013 r. - W rzeczywistości wysokiego zadłużenia, wykorzystanie rynku kapitałowego w postaci emisji obligacji komunalnych (które przy spełnieniu odpowiednich warunków mogą nawet nie być zaliczane do wielkości zadłużenia publicznego) i ich wprowadzenie na rynek Catalyst stanowi interesującą alternatywę finansowania się przez samorządy i będzie przez nie coraz częściej wykorzystywane - to wnioski z raportu PwC "Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania polskich regionów".

Poza tym istnieje możliwość zredukowania ryzyka finansowego związanego z zaciąganiem nowego zobowiązania. Do tego celu można wykorzystać m.in. obligacje przychodowe, które ograniczają odpowiedzialność własną emitenta wyłącznie do wysokości przychodów osiąganych z finansowanego przedsięwzięcia.

Obecnie w skali kraju zaledwie około 5 proc. łącznego zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego ma formę obligacji notowanych na rynku publicznym. Ponadto analiza geograficzna rozkładu wartości emisji obligacji samorządowych na rynku Catalyst w podziale na województwa potwierdza bardzo nierównomierny rozkład wykorzystania rynku kapitałowego przez samorządy w poszczególnych regionach kraju. Zdecydowanym liderem jest województwo mazowieckie, gdzie obligacje notowane na rynku giełdowym stanowią 17 proc. łącznego zadłużenia samorządów. Z kolei w siedmiu województwach samorządy nie wykorzystały jeszcze tej formy finansowania.

Samorządy terytorialne dokonały emisji obligacji komunalnych wprowadzonych na giełdowy rynek Catalyst na łączną kwotę 3,5 mld zł. Najwięcej obligacji wyemitowały samorządy z województwa mazowieckiego (2,205 mld zł), małopolskiego (549 mln zł) oraz wielkopolskiego (254 mln zł). Na emisję swoich obligacji na rynku publicznym nie zdecydowały się dotychczas samorządy z województw: lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Gdyby w skali całego kraju udział obligacji notowanych na rynku publicznym osiągnął poziom woj. mazowieckiego, to już przy obecnym poziomie zadłużenia wartość obligacji samorządowych na rynku Catalyst byłaby większa o ponad 8,4 mld zł. Przy rosnącej wiedzy samorządowców w zakresie możliwości, jakie daje im rynek kapitałowy, na Catalyst dynamicznie wzrastać też będzie liczba obligacji samorządowych.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie