Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa zwiększa niepewność na rynkach. Wirus może zainfekować też gospodarkę, ale nie panikujmy

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Pixabay.com
Według WHO, epidemia koronawirusa 2019-nCoV jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. A jak wirus wpływa na rynki?

- Epidemia koronawirusa wnosi „nowy element niepewności” co do wzrostu globalnej gospodarki - stwierdziła w środę Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Philip Lane, wiceprezes i główny ekonomista banku centralnego eurolandu powiedział, że EBC bardzo uważnie przygląda się ostatnim wydarzeniom, a za wskazówki bierze poprzednie epidemie. W jego ocenie, pokazują one, że efekty gospodarcze mogą być znaczące, ale krótkoterminowe „lecz nie długoterminowe” - cytował jego wypowiedź „Puls Biznesu”.

Opublikowane oficjalne wartości indeksów PMI (wskaźniki aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w danym kraju) za styczeń nie odzwierciedlają jeszcze skali obaw gospodarczych związanych z trwającą w Chinach epidemią - podają ekonomiści Euler Hermes. Jednak rynki wyraźnie zareagowały na epidemię.

Wszystko zależy od siły i czasu trwania tej epidemii

Osłabienie wzrostu chińskiego PKB może wynieść około 1 procentu rok do roku i wystąpić głównie w 1. kwartale tego roku - prognozują Francoise Huang (starsza ekonomistka Euler Hermes) i Ludovic Subran (główny ekonomista Allianz i Euler Hermes). W okresie późniejszym możliwa będzie poprawa sytuacji, wynikająca z obecnego spowolnienia produkcji i wsparcia w postaci polityk wdrażanych przez władze. Ostateczny wpływ na gospodarkę będzie zależał od stopnia nasilenia i czasu trwania epidemii, co na obecnym etapie jest trudne do przewidzenia.

Jednak przedłużająca się przerwa w aktywności Chin może skutkować zakłóceniami w zakresie niektórych łańcuchów dostaw, takich jak łańcuchy w branżach wyrobów chemicznych, sprzętu transportowego, tekstyliów i elektroniki.

- Wysoki stopień integracji chińskiej gospodarki z globalnymi łańcuchami dostaw oznacza, że epidemia ta prawdopodobnie będzie miała szersze skutki poza granicami kraju - podają ekonomiści Euler Hermes. - Sektory włókienniczy, komputerowy i elektroniczny są szczególnie narażone na zakłócenia występujące w Chinach, ponieważ wartość dodana w tych sektorach chińskiej gospodarki stanowi odpowiednio 19 proc. i 17 proc. produkcji światowej. Biorąc pod uwagę stosunkowo niski poziom stanów magazynowych w sektorze elektronicznym, możliwe jest wystąpienie niedoborów. Pierwszą piątkę gospodarek najbardziej uzależnionych od Chin stanowią Tajwan (5 proc. lokalnej produkcji wykorzystuje chińskie środki produkcji), Korea Południowa (4 proc.), Holandia (3 proc.), Węgry (3 proc.) i Indonezja (3 proc.).

Może to Cię też zainteresuje...

Co z rynkiem paliw? - W kontekście międzynarodowym sytuacja związana z koronawirusem jest rzeczywiście mocno odczuwalna - od połowy stycznia baryłka ropy Brent potaniała o blisko 10 dolarów, co wiąże się z obawą osłabienia popytu na ropę i paliwa ze strony chińskiej gospodarki. Do tego dochodzi wizja nadpodaży globalnej, która z kolei może być „okiełznana” przez OPEC, który deklaruje gotowość kolejnych cięć produkcyjnych. Wciąż jednak decydującym czynnikiem pozostaje niepokój o sytuację w Chinach, brak wielu połączeń lotniczych (co wpływa na rynek paliw typu jet), ewentualne przestoje produkcji czy eksportu - wyjaśnia nam dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw portalu E-petrol.

Wpływ na Polskę? Tańsze paliwa i utrudnienia w podróżach

Czy widać jakieś ruchy w cenach paliw w naszym kraju? - Polski kierowca na razie odczuwa jedynie ograniczone obniżki, bowiem od połowy stycznia benzyna potaniała o 6 gr, a diesel o 7 gr, ale dalsze zmiany powinny również kształtować się spadkowo - choć niepohamowanej lawiny na stacjach trudno jednak się spodziewać - dodaje analityk rynku paliw.

- Tańsze paliwo i ograniczenia w podróżach do Chin to na razie jedyne realne wpływy koronawirusa na Polskę - mówi ekonomista Marek Zuber. - Co będzie dalej, trudno przewidzieć. Wszystko zależy czy epidemia będzie się rozwijała, czy czynniki będą się na siebie nakładały. Oczywiście ten impuls może spowodować kryzys, ale na razie nie ma takich przesłanek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska