Zarówno władze Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem, jak i Tucholskiego Parku Krajobrazowego mają nadzieję, że współpraca zaowocuje regularnymi wizytami młodych naukowców w Borach Tucholskich.
W maju w ramach programu Erasmus w Tucholskim Parku Krajobrazowym odbyły się zajęcia z ochrony mokradeł (wetland conservation) dla studentów zagranicznych i Polaków z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, studentów Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i uczniów technikum leśnego.
Podczas zajęć prowadzonych przez dr Agnieszkę Ławniczak z Poznania studenci i uczniowie mogli zapoznać się z roślinnością wodną rzeki Stążki oraz podmokłych terenów Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
- Studenci i studentki z Hiszpanii i Francji byli bardzo zadowoleni z poznania tak dobrze zachowanych fragmentów środowiska naturalnego w Borach Tucholskich - zapewnia Remigiusz Popielarz, dyrektor TPK. - Największą atrakcją była możliwość przeprowadzenia zajęć w formie survivalowego spływu fragmentem rzek Stążka i Ruda.
Podczas drugiego dnia zajęć z ochrony mokradeł uczestnicy zwiedzali rezerwaty przyrody "Bagna nad Stążką", "Dolina Rzeki Brdy", "Jezioro Zdręczno", "Jeziorka Kozie", "Cisy nad Czerską Strugą" czy "Bagno Grzybna". Kolejne zajęcia w Tucholskim Parku Krajobrazowym odbędą się jesienią.