Feliks Malinowski w Żninie promował swoją najnowszą książkę "Legendy Pałuckie II" [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Promocja książki Feliksa Malinowskiego "Legendy Pałuckie II" w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (11.05.2023).
Promocja książki Feliksa Malinowskiego "Legendy Pałuckie II" w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (11.05.2023). Szymon Cieślak
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Feliks Malinowski przedstawił drugą część swojej słynnej książki o legendach pałuckich.

Kilka fragmentów spotkania z Feliksem Malinowskim na premierze książki "Legendy Pałuckie II".

Legendy zostały napisane już jakiś czasem temu, ale dopiero teraz udało się je wydać i to w iście ekspresowym tempie, bowiem pomysł z wydaniem książki padł na początku stycznia tego roku. Do maja książka w liczbie 1000 sztuk była gotowa.

- W styczniu pan Feliks odwiedził nas w oddziale, a jest naszym najbardziej zasłużonym przewodnikiem i przyniósł ostatnią legendę. Miał marzenie, aby te jedenaście legend zostało wydane. Jestem wzruszona, że tak szybko się to udało - powiedziała Elżbieta Horka, prezes Pałuckiego oddziału PTTK w Żninie.

Feliks Malinowski urodził się na Kaszubach, ale do Żnina, w więc na Pałuki przywiodła go miłość. Tu zamieszkał razem z żoną.

- W życiu to tak czasem bywa, że człowiek traci orientację i miłość prowadzi na manowce. W tym wypadku nie poszedłem na manowce, ale miłość zrobiła swoje i wyprowadziła mnie z Kaszub aż na Pałuki - powiedział z humorem Feliks Malinowski.

Feliks Malinowski, opowieść o tym jak to zajął się pisaniem legend, zostawił swojej wnuczce Mai.

- Odkąd pamiętam, dziadek miał zawsze smykałkę do opowiadania różnych ciekawych historii. Te opowiadania dodatkowo ubarwiała jego wiedza geograficzna. Więc nie tylko słuchaliśmy z bratem opowieści o wodnikach czy rusałkach, ale także pojawiało się jakieś polodowcowe jezioro, łąka, góry i tak dalej. Myślę, że tych legend jest tak wiele, bo po prostu męczyliśmy dziadka trochę, aby opowiadał, tak nam się podobało - powiedziała Maja, wnuczka Feliksa Malinowskiego.

Dodała:

- Jestem dumna z dziadka, bo widzimy, że jego opowieści przyczyniły się do tego, aby jego ukochane Pałuki wypromować na całą Polskę.

Pan Feliks potwierdził, że geneza legendopisarstwa leży w opowieściach, które snuł wnukom.

- Wnuki wmawiały mi: "dziadku to jest bardzo ciekawe, napisz jeszcze jedną legendę". I tak jedną po drugiej pisałem dla wnuków, a przy okazji zwiększała się liczba legend. Z czterech lub pięciu do czterdziestu jeden - powiedział Feliks Malinowski.

Przez całe zawodowe życie pracował w żnińskich szkołach. Zna wiele języków, w tym między innymi esperanto. Podróżował po Polsce, razem z uczniami w czasie kiedy był nauczycielem, a po przejściu na emeryturę zaczął zwiedzać świat. Był na Kilimandżaro
(a w zasadzie to na zboczu tej góry), uczył dzieci w małej wiejskiej szkole na Tanzanii, przeżył też wiele przygód. Opowiedział o tym, a potem odpowiadał na pytania publiczności. Te były ciekawe. Jedno dotyczyło czasów, kiedy grał w siatkówkę. Inne tego, że zawsze ogródek działkowy był dla niego ważny. Niegdyś nawet (w czasach kiedy był dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Żninie) spóźnił się na egzamin maturalny, ponieważ musiał rano wykonać potrzebne na działce prace.

Robert Luchowski, burmistrz Żnina przyznał, że , że żniński ratusz pracuje nad "źródełkiem" z wodą pitną, które ma być zlokalizowane przy ul. Wodnej, w pobliżu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, w miejscu gdzie obecnie stoi studnia.

-- Pracujemy właśnie nad źródełkiem, wodotryskiem. Jak zakończymy te projekt, to nie dość, że będzie można napić się zdrowej, dobrej, żnińskiej wody, to jeszcze przy okazji będzie można zapoznać się z legendą pana Feliksa Malinowskiego "O czym pluska woda na ul. Wodnej". To będzie dowód wdzięczności naszej społeczności lokalnej, za to że przyszło nam żyć w czasach z taki wybitnym i ciekawym człowiekiem - powiedział burmistrz Robert Luchowski.

Spotkanie zakończyło się tym, że każdy z jego uczestników otrzymał pamiątkową książkę z autografem Feliksa Malinowskiego. Książki te zostaną przesłane do bibliotek gminnych i szkolnych w powiecie żnińskim, a także będzie można je nabyć w niektórych instytucjach.

Organizatorami spotkania byli:

  • Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki,
  • Pałucki Oddział PTTK w Żninie,
  • Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie