Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Forum Rolnicze "Pomorskiej" o produkcji ekologicznej. Czy unijny cel zostanie osiągnięty?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Forum Rolnicze „Gazety Pomorskiej” już 2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin. Porozmawiamy o wielu bieżących wyzwaniach, m. in. o najbardziej prośrodowiskowej metodzie produkcji rolnej.

2 grudnia w hotelu Cukrownia Żnin „Gazeta Pomorska” organizuje Forum Rolnicze. Od 10 lat analizujemy na nim sprawy najważniejsze dla polskich rolników i zwykle jeden z paneli dotyczy rolnictwa ekologicznego.

Żywność jak najbardziej naturalna

- Można śmiało podkreślić, że rolnictwo ekologiczne jest trendem światowym. Wyraźnie zaznaczyła to Komisja Europejska, zarówno w strategii na rzecz bioróżnorodności, jak i w strategii „Od pola do stołu” – zwraca uwagę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Wśród najważniejszych celów strategii unijnych można wymienić redukcję zużycia pestycydów, antybiotyków i nawozów oraz osiągnięcie do 2030 roku większego udziału powierzchni upraw rolnictwa ekologicznego, który średnio dla całej Unii Europejskiej powinien wynosić 25 procent.

Rolnictwo ekologiczne chroni środowisko naturalne, ale też jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów. W procesie produkcyjnym żywności ekologicznej nie stosuje się przemysłowych nawozów, chemicznych środków ochrony roślin, GMO, hormonów, a także ogranicza się minimum podawanie zwierzętom lekarstw, w tym antybiotyków.

- Po wielkiej fascynacji świata produkcją żywności w warunkach przemysłowych, konsument coraz częściej stwierdza, że tylko żywność powstała w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych spełni jego oczekiwania – potwierdza MRiRW

.

Konsumenci są gotowi zapłacić więcej

Ale pociąga to za sobą wyższe koszty produkcji, które przekładają się na wyższe ceny produktów ekologicznych. - Jednak w ramach największych w historii Unii Europejskiej konsultacji społecznych, przeprowadzonych w celu ukierunkowania zmian prawodawstwa dotyczącego produkcji ekologicznej, konsumenci wyraźnie wskazali, że gotowi są płacić wyższe ceny za produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz dobrostanu zwierząt – informuje resort rolnictwa.

Dlatego Ministerstwo przewiduje, że w ciągu dziesięciolecia znacznie przybędzie w Polsce producentów ekologicznych. - A cel, jakim jest podwojenie powierzchni użytków rolnych objętych systemem produkcji ekologicznej do 2030 r., jest realny do osiągnięcia – ocenia.

A co z zagrożeniami wynikającymi ze zróżnicowania Polski na rejony bogatsze i biedniejsze? I czy kanały dystrybucji produktów ekologicznych wreszcie się rozwiną? Czy producenci będą skłonni do zrzeszania się w grupy i spółdzielnie? W Żninie zapytamy o to m. in dr Urszulę Sołtysiak, rzecznika Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, która będzie jednym z ekspertów w panelu poświęconym rolnictwu ekologicznemu. W Forum Rolniczym mogą uczestniczyć tylko osoby zaproszone. Podczas gali zwieńczającej to wydarzenie nagrodzimy też laureatów konkursu „Rolnictwo mam w genach”.

Źródła: MRIRW, Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2021– 2030

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska