Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

Bydgoski Oddział Fundacji Aktywizacja rozpoczął działalność w lipcu 2012 r. pod nazwą Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. W latach 2012-2016 zrealizował 5 projektów aktywizacji zawodowej i objął wsparciem 1500 osób z orzeczoną niepełnosprawnością z terenu województw: kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego.
W marcu 2016 r. ze względów ekonomicznych funkcjonowanie oddziału zawieszono, aby po dwóch latach nieobecności w marcu 2018 r., mógł znów pojawić się na mapie regionu. Powodem był wtedy brak silnego lidera w zakresie aktywizacji zawodowej oraz sygnały płynące od środowiska osób z niepełnosprawnością o konieczności istnienia organizacji oferującej wsparcie w zakresie aktywizacji zawodowej.
Stawiają na współpracę z pracodawcami i partnerami społecznymi
Teraz Bydgoski Oddział Fundacji Aktywizacja rozwija się bardzo dynamicznie. Z początkiem 2020 r. otworzył nawet dwie filie - w Gdańsku i Szczecinie.
- Do każdego podchodzimy indywidualnie - podkreśla Michał Świerczyński z Fundacji Aktywizacja Oddział w Bydgoszczy. - Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które się do nas zgłoszą, mają możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego w celu określenia ich dalszej drogi rozwoju. W zależności od potrzeb oferujemy im także np. bezpłatne szkolenia, udział w kursach kwalifikacyjnych, wsparcie w zakresie staży, ze znalezieniem zatrudnienia włącznie.
Bydgoski oddział współpracuje obecnie ze 170 pracodawcami z Bydgoszczy oraz województw kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.
- W tym gronie są zarówno firmy małe, jak i bardzo duże - mówi Michał Świerczyński. - Zanim osobę niepełnosprawną skierujemy do danego pracodawcy, zawsze wcześniej weryfikujemy taką firmę.
Efektywną i profesjonalną realizację usług rynku pracy prowadzonych przez fundację wzmacnia sieć partnerów społecznych i przedstawicieli administracji z terenu Kujaw i Pomorza, wśród nie można pominąć: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, czy Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
Osoby z niepełnosprawnościami otrzymują tu wsparcie
Niepełnosprawni, którzy biorą udział w programach realizowanych przez fundację, mogą liczyć też na stypendia stażowe lub szkoleniowe, a nawet na tzw. wyprawki, by np. kupić sobie odzież do pracy.
- Jak już znajdą zatrudnienie, mają też szansę na dodatek motywacyjny tuż po zatrudnieniu oraz po 3 i 6 miesiącach pracy - zaznacza Michał Świerczyński. - Korzystający z naszego wsparcia mogą też liczyć na porady psychologa czy prawnika.
Fundacja stawia na innowacyjność. - Każda z osób, które trafią do naszych projektów, ma swojego job craftera - mówi Michał Świerczyński. - To taki indywidualny opiekun. Udziela wsparcia i pomocy osobie niepełnosprawnej, np. omawia z nią pytania, które padły na rozmowie o pracę czy podpowiada, co warto poprawić.