Plac Jana Pawła II czyli solecki rynek przeszedł w ostatnim czasie kapitalną przebudowę. Po zakończeniu rewitalizacji pojawiła się przestrzeń, na której organizować można imprezy w plenerze. I to właśnie na rynek zapraszają w niedzielę 18 września mieszkańców miasta i gości organizatorzy „Festynu garncarskiego”. To pierwsza tego typu impreza w grodzie nad Wisłą. Skąd pomysł?
Elita w Solcu Kujawskim kręciła kołem
- Garncarstwo było kiedyś najpopularniejszym zawodem wśród mieszkańców Solca. Przedstawiciele tego fachu, z uwagi na liczebność byli zrzeszeni w cechu. Garncarzami bywali członkowie miejscowej elity, między innymi burmistrzowie. Z czasem ten rodzaj rzemiosła stracił na znaczeniu, a o soleckiej tradycji garncarskiej zapomniano. W XXI w., dzięki badaniom archeologicznym, światło dzienne ujrzała ceramika: kafle piecowe i naczynia wytwarzane i używane kiedyś przez solecczan. Dziś historia zatoczyła koło. Dzięki festynowi garncarskiemu, chcemy przypomnieć o tradycji tego najpopularniejszego niegdyś w Solcu rzemiosła – informuje zapraszając na imprezę Rafał Kubiak, dyrektor Muzeum Solca im. Księcia Przemysła.
Placówka ta wraz z Soleckim Centrum Kultury jest organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w mieście w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.
Pokaz rzemiosła i warsztaty na rynku w Solcu Kujawskim
Garncarze z całej Polski prezentować będą na rynku w Solcu jak tworzą i zdobią ceramikę. Pole do popisu będzie miała także publiczność, dla której przygotowywane są specjalistyczne warsztaty. W programie imprezy, która rozpocznie się w niedzielę w południe i potrwa do godz. 17, także inne atrakcje m.in. koncert muzyki tradycyjnej.
To Cię może również zainteresować
Festynowi towarzyszyć ma wystawa. Pokazane zostaną na niej wyroby ceramiczne odnalezione w Solcu Kujawskim przez archeologów, podczas prowadzonych w mieście inwestycji komunalnych.
Festyn garncarski to najbardziej spektakularna, ale nie jedyna propozycja Muzeum Solca przygotowana dla mieszkańców na zakończenie lata. W środę 14 września o godz. 17 w murach placówki (ul. Toruńska 8) wernisaż wystawy czasowej pt. „ Solec – otwarte miasto”.
Jak dowiadujemy się – ekspozycję tę przygotowano w ramach programu „Patriotyzm jutra” przy wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zainteresowanych wystawą informujemy, że Muzeum Solca czynne jest w niedzielę i w dni powszednie w godz. 12-18. Zwiedzanie jest bezpłatne.
