Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęś byle czego nie zje, kocha swobodę. To ekologiczna celebrytka

ES
Kiedy kurczaki są tłoczone na fermach, tuczone paszą i faszerowane atybiotykami, gęsi chodzą wolno i skubią zieloną trawę. Ich ekologiczny chów przyzagrodowy jest coraz popularniejszy w regionie.

Od wieków gęsi były związane z naszym krajobrazem. Po okresie zapomnienia, wracają. Przed nami 11 Listopad i kolejna odsłona kujawsko-pomorskiej gęsinowej akcji Najlepsza Gęsina na Św. Marcina.

Gęsi kochają poczucie wolności i plenerowe wybiegi. Żywnione są naturalnymi paszami, soczystymi zielonkami, ziołami z przewagą suszu z pokrzywy - najlepiej, jeśli same wybierają sobie pokarm. Korzystają z pastwisk i kąpielisk. Idealne warunki daje im rolnictwo ekologiczne.
Gęsina jest traktowana jako zdrowa, bezpieczna żywność. Najbardziej doceniają ją jednak nie Polacy, a Niemcy, i to właśnie do nich trafia lwia część.

Fani gęsiny podkreślają, że to dobre mięso dla chorych na Alzheimera, ale też dla osób borykających się ze schorzeniami reumatycznymi i dermatologicznymi. Poleca się ją również na choroby sercowo – naczyniowe i przy przemęczeniu. Jeśli chodzi o medycynę ludową, nasze babcie leczyły gęsim smalcem kaszel, zapalenia oskrzeli i płuc. Gęsi smalec traktuje się też jako ... afrodyzjak.

- Tłuszcz gęsi owsianych, produkt markowy, jest zaliczany do kategorii „zdrowszych tłuszczów zwierzęcych”. Chodzi o znaczną zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (ok. 42%), linolowego (ok. 20%), linolenowego (0,4%) i arachidonowego (0,05%) - opisuje dr inż. Halina Bielińska z Krajowego Ośrodka Badawczo-Hodowlanego Gęsi w Kołudzie Wielkiej.

Polecamy także: **10 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o gęsi**

Do tego, aby hodować gęsi w naturalnych, ekologicznych warunkach w stadkach do 100 sztuk, namawia m.in. Fundacja Polskiej Białej Gęsi. Na jej czele stoi Andrzej Klonecki. Jak podkreśla ten hodowca z Kujaw, zdrowszego mięsa niż gęsina, nie znajdziemy.

Fundacja promuje żywienie gospodarskimi paszami, swobodny wypas na pastwiskach i łąkach, z dostępem do świeżej wody. Prowadzi szkolenia i wykłady dla hodowców, pośredniczy w nabyciu ekologicznych piskląt. Dodajmy, że współpracuje z Instytutem Zootechniki – PIB Zakład Doświadczalny Kołuda Wielka, który prowadzi hodowlę gęsi Białej Kołudzkiej.

Tradycja gęsi na naszym terenie ma długą tradycję. Stadko przynosiło prestiż, ale także liczne korzyści. Puch i pierze, gęsie jaja, mięso, które - jako towar delikatesowy - najczęściej jedli jednak ci, ktorym się powodziło.

Gęś byle czego nie zje, kocha swobodę. To ekologiczna celebrytka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska