Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Także dzięki unijnemu wsparciu gęsi wracają do zagrody. Chów tych ptaków to dobry biznes. Przekonuje o tym kujawska fundacja

Jan Szczutkowski
Fundacja Hodowców Kujawskiej Polskiej Białej Gęsi we Wróblach promuje ekologiczny chów gęsi. W swojej działalności korzysta ze wsparcia unijnego
Fundacja Hodowców Kujawskiej Polskiej Białej Gęsi we Wróblach promuje ekologiczny chów gęsi. W swojej działalności korzysta ze wsparcia unijnego Fundacja Hodowców Kujawskiej Polskiej Białej Gęsi
Przyzagrodowy chów gęsi staje się coraz popularniejszy. O tym, że to dobry interes przekonuje Fundacja Hodowców Kujawskiej Polskiej Białej Gęsi, której działania wspierane są z funduszy unijnych. Nasze województwo ma szansę stać się największym rejonom hodowli gęsi w Europie.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

od 16 lat

Około miliona złotych - w takiej wysokości kwotę otrzymała Fundacja Hodowców Kujawskiej Polskiej Białej Gęsi we Wróblach (gmina Kruszwica) - na realizację projektów z unijnych środków, konkretnie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- Głównym celem naszej fundacji jest promocja ekologicznego chowu gęsi w gospodarstwach o powierzchni do 15 hektarów i w stadach do 100 sztuk. Zależy nam na uzyskaniu wartościowego mięsa i tłuszczu, a po uboju także pierza i puchu, a tym samym dodatkowych złotówek przez małe gospodarstwa rolne - mówi Andrzej Klonecki. To prezes zarządu fundacji, notabene kreatywny hodowca, który ponad 40 lat temu nad Gopłem odrodził rodzinne tradycje chowu gęsi. Natomiast od 10 lat swoją wiedzę oraz fundusze europejskie wykorzystuje doz zwiększenie pogłowia gęsi na wsi - zarówno przez szkolenia w kołach gospodyń wiejskich, jak i promocję doskonałego mięsa z tych ptaków.

Kujawska fundacja tylko w ciągu ostatnich dwóch lat zorganizowała ponad 30 szkoleń, połączonych z warsztatami kulinarnymi z zakresu przetwórstwa z gęsiny. Akcje szkoleniowe i promocyjne są kontynuowane. Mają one na celu przekonanie członkiń kół gospodyń wiejskich do wejścia w gęsi biznes.

- Chów przyzagrodowy jest bowiem bardzo opłacalny. Obliczyliśmy, że dochód z hodowli czterech gęsi odpowiada dochodowi hodowli jednego tucznika. Namawiamy więc kobiety, by nie tylko sprzedawały całe gęsi, ale również robiły z nich takie przysmaki jak pierogi, gołąbki, żołądki i szyjki nadziewane farszem z tartych ziemniaków z dodatkiem cebuli.I jeździły z tym potrawami na różne festyny i konkursy. Wiadomo, że dużo lepiej zarobią, jak same przetworzą gęś na wartościowe produkty - przyznaje Andrzej Klonecki. Mogą też skorzystać ze sklepu internetowego "Lokalna żywność", otwartego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, m.in. w ramach środków pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżetu województwa. Gospodynie, które pragną dołączyć do grona dostawców tego sklepu, mogą się zgłaszać za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem [email protected].

Wróćmy jeszcze do gęsiego biznesu. Dodatkowym źródłem dochodu małych gospodarstw jest również sprzedaż pierza i puchu. Długoletnie doświadczenia w zakresie doskonalenia cech genetycznych i hodowlanych białej kołudzkiej gęsi owsianej, prowadzone w Zakładzie Doświadczalnym krakowskiego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej (gmina Janikowo), przyczyniły się do uzyskania mięsa o specyficznym walorach smakowych i zdrowotnych. To stąd wywodzą się doskonałe rody gęsi mięsnych i nieśnych. Ponadto na zdrowym mięsie, w chowie ekologicznym z wykorzystaniem owsa w ostatnich tygodniach przed ubojem, rosną wysokiej jakości pióra, z których uzyskuje się pierze i puch. To w dużej mierze zasługa życia gęsi na wybiegu i "zagospodarowania" wartościowych roślin, rosnących w pobliżu gospodarstwa. Puch i pierze to produkty o dużych zaletach użytkowych. Ich kupnem bardzo są zainteresowani japońscy producenci kurtek, kombinezonów, kołder itp.

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego, woj. kujawsko-pomorskie z rozwijającym się ośrodkiem badawczo-hodowlanym w Kołudzie Wielkiej, a także zwiększającym się pogłowiem gęsi w zagrodach ma potencjał do stania się największym regionem hodowli gęsi w Europie. Zresztą doceniła to już Komisja Europejska, która zarekomendowała Kujawsko-Pomorskie na wprowadzenie mechanizmu pod nazwą "Rozwój lokalny kierowany przez społeczność w perspektywie finansowej 2014-2020". Jednym z pozytywnych przykładów tego przedsięwzięcia jest współdziałanie Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania na Soli w Inowrocławiu, co zaowocowało ochroną dziedzictwa kulinarnego i promocją gęsiny. Dodajmy też, że pomysł promocji gęsiny, jako znakomitego surowca do smacznych i zdrowych dań, narodził się w 2009 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego akcja "Gęsina na Świętego Marcina", organizowana z okazji Święta Niepodległości, przypadającego 11 listopada, okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

O naszej gęsinie jest również głośno poza granicami Polski, np. w Niemczech dokąd trafia ponad 90 proc. gęsi rzeźnych. Inny przykład: w czasie ostatniej Wystawy Światowej Expo w Dubaju w pawilonie polskim promowano też kujawską gęsinę. W trakcie tej wystawy - podczas bankietu wydanego przez marszałka Piotra Całbeckiego - goście próbowali wojewódzkich specjałów, w tym także produktów z gęsiny.

A propos polskiej tradycji, to warto przypomnieć , że 200 lat temu na warszawskiej giełdzie towarowej sprzedawano 3,5 mln (!) gęsi rocznie. Najwięcej w listopadzie

Być może w niedalekiej przyszłości nawiążemy do dawnej tradycji. - Gęsina naprawdę ma wszelkie predyspozycje do tego, aby zostać kulinarną wizytówką Polski - uważa Andrzej Klonecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska