Tak w 2010 r. pisał w "Albumie" Robert Grzybowski, historyk i nauczyciel, autor niezapomnianych tekstów o losach swoich przodków - po mieczu i kądzieli. To on, dzięki swojemu uczniowi trafił do potomków dr. Piórka, wielkiego patrioty i dobroczyńcy, który "leczył nie tylko choroby, ale i dusze". Za to, co uczynił dla Bydgoszczy i jego mieszkańców otrzymał godność Honorowego Obywatela. Jego grób znajduje się w głównej alei, po lewej stronie.

Stefan Cierniak, aptekarz z Sulmierzyc, na początku lat 20. założył aptekę na pl. Piastowskim. Historię rodziny przedstawiliśmy w "Albumie bydgoskim" w 2005 r.
Bliżej kościoła (też po stronie lewej) odnajdziemy grobowiec rodziny Cierniaków. Spoczywa w nim Stefan Cierniak, aptekarz z Sulmierzyc, który na początku lat 20. XX w. założył aptekę przy pl. Piastowskim. Rodzinną historię opowiedziały w "Albumie" w 2005 r. wnuczki Stefana - Maria Schmidt-Lewandowska i Ewa Chodyna.
ZDMiKP. Wszystkich Świętych 2012 [rozkład jazdy, autobusy i tramwaje]

Prof. Jan Domaniewski, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK, powstaniec warszawski, współtwórca obecnego Collegium Medicum
Niedaleko głównej bramy, po stronie lewej, jest grób zmarłego w grudniu 2009 r. prof. Jana Domaniewskiego, współtwórcy Akademii Medycznej i jej pierwszego rektora. Niewiele jednak osób wiedziało, że prof. Domaniewski ma niezwykłą, wojenną kartę. Był harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem "Kedywu", powstańcem warszawskim. O "Wilku", którego kule nie sięgały, pisaliśmy w 2007 r.

Muzykolog, kompozytor, autor hejnału bydgoskiego. W 1956 r. razem z Felicją Krysiewiczową stworzył Studio Operowe, zalążek Opery Nova.
W głównej alei spoczywa Konrad Pałubicki (strona prawa, niedaleko kościoła), muzykolog, kompozytor, twórca hejnału bydgoskiego. Skomponował go na 600-lecie miasta (1946 r.). Przed wojną skończył studia muzyczne w Uniwersytecie Poznańskim. Po 1945 r. organizował życie muzyczne w Bydgoszczy. Był m.in. współtwórcą orkiestry przy Rozgłośni Polskiego Radia, a także Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej.
Grób rodziny Gogolińskich. Władysław, mąż Wandy, ojciec Marianny i Anny razem z ks. Markwartem zakładał Cmentarz Nowofarny.
Na lewo od głównej alei (kierujemy się w stronę kaplic) odnajdziemy grób rodziny Gogolińskich. Kryje on prochy Władysława Gogolińskiego, współtwórcy Domu Polskiego (stanowił "twierdzą polskości" w pruskiej Bydgoszczy), współzałożyciela Cmentarza Nowofarnego i pierwszego inspektora tej nekropolii oraz jego żony Wandy z Patków i ich dzieci. Dwie córki - Annę Słabicką i Mariannę Skarżyńską poznaliśmy w 2006 r. Ich niezwykłe życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Czytelnicy znają obie panie z przepięknych przedwojennych zdjęć, które pokazywaliśmy w "Albumie" oraz wojennych historii kpt. Tomasza Skarżyńskiego, męża p. Marianny, żołnierza AK zamordowanego w Auschwitz i Staszka Kowalczyka, narzeczonego p. Anny (zginął w Katyniu).