Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!
O publikacji dotyczącej byłego obozu jenieckiego w Turze informowaliśmy wiosną br. Jednym ze współautorów książki - Mariusz Winiecki, pochodzący z Szubina pasjonat historii, pracownik naukowy w Instytucie Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Utrzymuje on kontakt z rodzinami byłych więźniów alianckich przetrzymywanych w czasie II wojny światowej w obozach jenieckich na terenie gminy Szubin.
To Cię może również zainteresować
Z danych historycznych wynika, że obóz jeniecki w Turze działał w latach 1940-1941. Przeznaczony był dla szeregowców i podoficerów, przede wszystkim brytyjskich. Przebywało w nim jednorazowo kilkuset żołnierzy.
Zdjęcia z Turu i fragmenty wspomnień
- W publikacji zaprezentowano szereg zdjęć ukazujących życie codzienne jeńców, fragmenty wspomnień czy listów, a także plan dawnego obozu. Większość z tych materiałów nie była wcześniej publikowana – informował nas współautor po ukazaniu się monografii drukiem.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Jak dowiadujemy się - obóz w Turze, w którym przetrzymywani byli jeńcy alianccy znajdował się w centrum wsi, w budynkach dawnej mleczarni i w specjalnie zbudowanych barakach. W środę 29 września na jednym z budynków odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. Dokona tego mieszkaniec Turu pamiętający tamte czasy.
Kolejne tablice – z rysem historycznym i archiwalnymi zdjęciami - staną w centrum miejscowości. Wykorzystane fotografie udostępnione zostały przez krewnych byłych jeńców – kaprala Petera Locka oraz bombardiera Edwarda Jamesa Birda.
Inicjatywa stowarzyszenia „Nasz Tur”
Montaż tablic to inicjatywa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasz Tur”. Działaczy stowarzyszenia wsparli w realizacji projektu: Polsko-Amerykańska Fundacja Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie, Urząd Miejski w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szubiński Dom Kultury. Projekt dofinansował grantem powiat nakielski.
To Cię może również zainteresować
- W obozie zlokalizowanym w Turze, jego filii w Szubinie oraz licznych komandach rozproszonych w regionie - przetrzymywano łącznie ponad cztery tysiące jeńców, głównie brytyjskich, a także francuskich. W październiku 1941 roku jeńcy zostali przeniesieni do dużego Stalagu XXI D w Poznaniu a w opuszczonych zabudowaniach mleczarni w Turze ulokowana została wytwórnia łożysk – informuje Natalia Jaroszewska, pracownik ratusza, inspektor do spraw promocji gminy Szubin.
.
