Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarze czekają na pieniądze za ziemniaki dostarczone w 2009 roku. Bronisław obiecuje, że zapłaci

Lucyna Talaśka-Klich [email protected] tel. 52 32 63 132
Infografika M. Wieczorkowska (fot. mat. zakładu)
Rolnicy boją się, że Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Bronisławiu upadnie i nie odda im całej sumy za surowiec. Prezes firmy twierdzi, iż w styczniu pieniądze trafią do gospodarzy a zakład wyjdzie na prostą.

- Bronisławski zakład nie wypłacił nam jeszcze 4600 złotych za ziemniaki dostarczone w październiku minionego roku - skarży się Anna Rolirad, rolniczka z Inowrocławia. - Wiem, że w podobnej sytuacji są także inni gospodarze. Kolega nie otrzymał całej sumy i to nie tylko za dostawy z 2010 roku, ale także z 2009 roku!

Informacje te potwierdzają gospodarze z gminy Zakrzewo. Oni też czekają na pieniądze.
- Co prawda podpisaliśmy aneks do umowy, w którym godzimy się na wydłużenie terminu płatności, ale zaniepokoiliśmy się, gdy dotarła do nas pogłoska, że przedsiębiorstwu grozi upadłość - dodaje rolniczka z Inowrocławia.

Ona postanowiła to sprawdzić. - Wielokrotnie próbowałam skontaktować się z prezesem - mówi Anna Rolirad. - Najczęściej słyszałam, że ma gości. Wreszcie połączono mnie z księgową, która wyjaśniła, że zakład ma szansę na kredyt, więc wypłacą nam resztę należności.
Prezes uspokaja

Roman Minierski, prezes tego przedsiębiorstwa, nie ma wątpliwości, że pieniądze niebawem trafią do rolników. - Wierzę, że do końca stycznia uda się nam wypłacić gospodarzom resztę pieniędzy za surowiec dostarczony w 2009 roku. Termin zapłaty za ziemniaki kupione przez nasz zakład w 2010 roku mija w kwietniu tego roku. Dotrzymamy go.

Twierdzi, że rozumie rolników. - Dla niejednego nawet tysiąc złotych, to może być duża suma - mówi prezes. - Mają prawo się denerwować, ale poślizg nie był wynikiem złej kondycji naszego przedsiębiorstwa albo niewłaściwego zarządzania. Inne zakłady z tej branży też przeżywają trudny okres. W 2009 roku, gdy kilogram skrobi wart był około złotówki, przyjmowanie ziemniaków było czystą stratą dla zakładu, ale byliśmy związani z dostawcami umowami kontraktacyjnymi. Dziś kilogram mączki kosztuje 3,80 zł!

Roman Minierski jest prezesem bronisławskiego przedsiębiorstwa od około roku. - Gdy obejmowałem to stanowisko, firma miała znacznie większe problemy niż obecnie - tłumaczy. - W grudniu 2009 roku przedsiębiorstwo było winne dostawcom około 7,5 miliona złotych. Dziś tak zwanych zobowiązań wymagalnych (termin płatności minął, ale nie przedawniły się -przyp. red.) zostało w przybliżeniu 1,8 mln zł.

Minierski wyjaśnia, że rolnicy czekają najczęściej na tysiąc - kilka tysięcy złotych, wyższe kwoty to rzadkość (maksymalna - ok. 20 tys. zł).

- Zawarliśmy ugody z gospodarzami i każdemu staramy się płacić sukcesywnie, w ratach, proporcjonalnie do wielkości zobowiązania - mówi Roman Minierski. - Wiem, że nie wszystkich zadowala to rozwiązanie, ale w ciągu kilku tygodni spłacimy resztę i będziemy mogli rozpocząć podpisywanie umów kontraktacyjnych. Chcę przeprosić gospodarzy za to, że musieli czekać na pieniądze. Ale zrobiliśmy wszystko, by nie doprowadzić do upadłości zakładu.

Jego zdaniem, to się udało. - Majątek zakładu o wartości około sześciu milionów złotych nie jest zajęty przez banki - dodaje prezes. - A kiedyś był.

Zaś zdaniem rolniczki z Inowrocławia nie byłoby nieporozumień, gdyby władze firmy nie unikały odpowiedzi na trudne pytania gospodarzy w sprawie płatności.

- Zawsze staramy się znaleźć dla nich czas - twierdzi prezes Minierski.
Udostępnij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska