Grodzki, Kosiniak-Kamysz, Bober o Wiktorze Kulerskim. Prawnuk wybitnego grudziądzanina: - Uczył uczciwości, także w polityce

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Piotr Bilski
Piotr Bilski
W grudziądzkim muzeum odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona Wiktorowi Kulerskiemu. Otwarto też wystawę i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybitnego działacza społecznego, wydawcę "Gazety Grudziądzkiej". W wydarzeniach udział wzięli m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP,   Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, senatorowie Ryszard Bober i Kazimierz Kleina oraz Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora
W grudziądzkim muzeum odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona Wiktorowi Kulerskiemu. Otwarto też wystawę i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wybitnego działacza społecznego, wydawcę "Gazety Grudziądzkiej". W wydarzeniach udział wzięli m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, senatorowie Ryszard Bober i Kazimierz Kleina oraz Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora Piotr Bilski
W grudziądzkim muzeum wspominaliśmy Wiktora Kulerskiego, wybitnego Polaka, syna ziemi grudziądzkiej. Na konferencję popularno-naukową "Patriotyzm zaklęty w czcionkach" przyjechali m.in. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. A także Piotr Kulerski, prawnuk wydawcy "Gazety Grudziądzkiej".

Wydarzenie "Patriotyzm zaklęty w czcionkach" to wspólna inicjatywa senatorów Ryszarda Bobera oraz Kazimierza Kleina.

W grudziądzkim muzeum dziś (3 września) odbyło się spotkanie, podczas którego prof. Tomasz Krzemiński wygłosił odczyt o Wiktorze Kulerskim. Prelekcji wysłuchała spora grupa młodzieży.

Nie ma wątpliwości, że Wiktor Kulerski był postacią wyjątkową.

  • Urodzony w Grucie, mieszkający w Radzyniu Chełmińskim, a później Grudziądzu Wiktor Kulerski wydawał „Gazetę Grudziądzką”, która była potężnym orężem bezkompromisowo walczącym o zachowanie polskości pod zaborem pruskim. „Grudziądzka” osiągnęła nakład ponad 130 tys. egzemplarzy i była największym polskim pismem na świecie.
  • Kulerski prowadził rozbudowaną działalność społeczną i polityczną. Mimo antypruskich przekonań, w czasie I wojny światowej opowiedział się po stronie państw centralnych, gdyż to w nich upatrywał szans na odrodzenie się niepodległej Polski. Kulerski był też przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego.
  • Dziś historycy spierają się o ocenę działalności i wyborów Kulerskiego, ale nie ma wątpliwości, że był on postacią wybitną. I szczególnie związaną z Grudziądzem i całym Pomorzem.

Uczestniczący w wydarzeniu Piotr Kulerski, prawnuk Wiktora mówił:

  • Pradziadek, w moim pojęciu, uczył ludzi przede wszystkim uczciwości. To jest taka baza, której dziś często brakuje, również w polityce.
  • Ta tradycja, gen, który nam zaszczepił pradziadek, funkcjonuje w naszej rodzinie praktycznie do dzisiaj: mówię o dziadku, który był członkiem Rady Narodowej czyli posłem w Londynie. Zapłacił za to straszną cenę 8 lat więzienia we Wronkach bez dostępu do łaźni, do spacerów, zrujnowane zostało mu zdrowie. W okresie PRL-u miał zakaz pracy, ale znał sześć języków, więc całą rodzinę utrzymywał z tłumaczeń. Mój stryj działał w KOR-ze, "Solidarności", był posłem pierwszego prawie wolnego Sejmu, sekretarzem stanu w rządzie premiera Mazowieckiego. Z kolei mój tata, który też był założycielem "Solidarności", w okresie pierwszego rządu premiera Mazowieckiego, był pełnomocnikiem ówczesnego ministra zdrowia ds. zagranicznych.
  • Myślę, że o tyle warto przypominać postać pradziadka, bo ona była na wskroś uczciwa i w polityce, i w życiu, dbała o ludzi, jest to coś czego trzeba uczyć młodych ludzi. Takich osób było więcej, nie tylko mój pradziadek, ale tych ludzi trzeba wyciągać z zapomnienia i pokazywać jak się powinno postępować, jak się powinno prowadzić politykę.
  • Uważam, że takie uroczystości są potrzebne. Tu nie chodzi o moją osobę, czy rodzinę, ale o młodych ludzi, którzy byli na konferencji. Dla ludzi, którzy chcą się zająć polityką, a patrzą na to, co dzieje się dziś w polskim parlamencie, czy w ogólne na scenie politycznej i mogą mieć bardzo poważne wątpliwości, czy warto się w to mieszać. A jeśli się mieszają, to czasami przyjmują te nie najlepsze postawy.

O własnej działalności Piotr Kulerski nie mówił, ale sam również był działaczem opozycyjnym i w stanie wojennym został aresztowany. Od ok. 20 lat jest w PO, był współpracownikiem Ewy Kopacz. A aktualnie wraz z Ireneuszem Rasiem założył stowarzyszenie "Tak! Polska!" współpracujące z PSL.

Z kolei córka Piotra - Katarzyna - jest aktywną działaczką "Strajku Kobiet", a wcześniej m.in. organizatorką protestu przeciw pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu w 2010 roku.

Podczas wydarzenia w muzeum w Grudziądzu, goście chwalili Wiktora Kulerskiego.

- To wydarzenie dedykowane jest jednej osobie: osobie Wiktora Kulerskiego. Osobie, która tu działała, która walczyła o polskość, o to, aby tutaj odrodziła się nasz piękna ojczyzna. Ale jego działania były dalsze. Zabiegał o to, aby polityka była przyjazna i żeby ta polityka służyła mieszkańcom, służyła ludziom, służyła do budowania przyszłości narodu - podkreślał senator Ryszard Bober, jeden z inicjatorów wydarzenia.

Szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Wiktor Kulerski był przed wojną członkiem PSL Piast. - Stał po dobrej, "zielonej stronie mocy" i walczył o Polskę, póki jej nie było, a kiedy się odrodziła, to walczył, aby była Polską demokratyczną, sprawiedliwą. Polską, która daje szanse dla wszystkich. Walczył i zabiegał o to, żeby media były dostępne, najpierw w języku polskim, a później, aby były powszechne, aby każdy mógł z nich korzystać - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. I nawiązał do aktualnej polityki: - I dzisiaj też trzeba wspominać o tym, że media muszą być wolne. Media muszą być dla wszystkich, muszą być różnorodne, muszą być wszystkie poglądy prezentowane. Nie wolno tych praw i wolności dotyczących dostępu do informacji, dostępu do prasy, radia i telewizji, internetu w żaden sposób ograniczać. I to jest wyzwanie, które za chwilę stanie przed Senatem. I myślę, że jak w Sejmie większość opowiedziała się przeciwko tej wolności, tak Senat opowie się za tą wolnością.

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki mówił: - Wspominając wielkiego patriotę, człowieka, który zbudował na tamte czasy potężny koncern medialny, mieliśmy okazję spotkać się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która licznie wzięła udział w konferencji poświęconej Wiktorowi Kulerskiemu, którego życie jest przykładem tego, że nie zawsze walka o polskość, nie zawsze głęboki szczery patriotyzm spotykał się z odpowiednim uznaniem. Tym bardziej chcieliśmy przekazać młodzieży przesłanie, że warto mieć marzenia, że warto podążać za tymi marzeniami. Kulerski miał marzenie o wolnej Polsce i nawet będąc posłem do Reichstagu, gdy Polski jeszcze nie było, o to walczył i w 1918 roku dożył sukcesów, i miał okazję jeszcze działać w wolnej Polsce jako - jak go tu nazywano - "hetman ludu" albo "siewca nieustraszony", który tę Polskę "siał". Dbał przede wszystkim o lud, o małych i średnich rolników i jako senator RP w 1931 roku wygłosił słynną mowę, którą można znaleźć do dziś w stenogramach senackich i która została wydana.

Podczas obrad 10 września Senat RP - z inicjatywy senatorów Ryszarda Bobera i Kazimierza Kleina - ma przyjąć uchwałę upamiętniającą dokonania Wiktora Kulerskiego.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, przypomniał, że w ten sposób Senat RP uczcił przed rokiem dra Ludwika Rydygiera, światowej sławy chirurga urodzonego w podgrudziądzkim Dusocinie.

Konferencji towarzyszy wystawa "Patriotyzm zaklęty w czcionkach" poświęcona Wiktorowi Kulerskiemu przygotowana przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu, we współpracy z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Biblioteką Miejską im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu. Oglądać ją można w grudziądzkim muzeum.

Zdjęcia z konferencji poświęconej Wiktorowi Kulerskiemu w Grudziądzu zobacz w naszej galerii:

Polecamy także:

Jędrzejczyk wykreślona z rankingu UFC

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie