Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, organizator konkursu EKO - ORŁY, nagrodzone zostały gminy, których mieszkańcy efektywnie włączyli się w realizację programu Czyste Powietrze. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród gmin, których mieszkańcy od początku realizacji programu do 18 sierpnia br. złożyli najwięcej wniosków o dofinansowanie w przeliczeniu na liczbę budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Przypomnijmy, że Grudziądz ma ogromny problem z walką ze smogiem. Wielokrotnie w czasie ostatnich sezonów grzewczych stężenie szkodliwych pyłów unoszących się nad miastem w wyniku palenia w "kopciuchach" było znacznie przekraczane. Zdarzały się też dni, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłało ostrzegawcze komunikaty dla mieszkańców Grudziądza aby zrezygnowali z aktywności na powietrzu, gdyż jest szkodliwe dla zdrowia.
By walczyć ze smogiem w Grudziądzu - przypomnijmy - powstał zespół antysmogowy. Pełnomocnikiem prezydenta Grudziądza ds. jakości powietrza został Andrzej Surma. Zarabia 7 tys. zł brutto miesięcznie (przyp. red. dane na listopad 2021). To właśnie ten przedstawiciel odebrał EKO - ORŁA dla Grudziądza.
W kategorii gmin powyżej 50 tys. mieszkańców wyróżnieniaw piątej edycji EKO - ORŁY 2022 otrzymały miasta: Toruń i Bydgoszcz.
Czym ogrzewamy się w Grudziądzu?
Dodajmy, że z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zebranych w połowie lipca br. (przyp. red. wówczas nie było jeszcze mowy o tzw. dodatku węglowym) okazało się, że:
- Najwięcej osób zadeklarowało, że mają źródła ciepła opalane gazem - są to jednak nie tylko piece centralnego ogrzewania, ale także urządzenia służące do podgrzewania wody, np. piecyki przepływowe - łącznie to 3841 sztuk.
- Kotłów opalanych węglem, drewnem, pelletem jak zgłoszono wówczas w Grudziądzu 1771.
- Do tego dochodzi jeszcze 941 pieców „kaflowych”. To niewiele biorąc pod uwagę, że według danych powołanego w Grudziądzu zespołu ds. polityki antysmogowej, na koniec 2020 r. było w mieście ponad 4,5 tysiąca „kopciuchów”. Niestety, nie należy liczyć, że większość z nich została już usunięta. Raczej ich właściciele nie złożyli deklaracji do CEEB.
- Elektrycznych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody zgłoszono 1243.
- Natomiast wykorzystywanych do tego kolektorów słonecznych zgłoszono zaledwie 59.
- Posiadanie kominka, kozy lub innego ogrzewacza powietrza na paliwa stałe wykazano jak dotąd 1356 razy.
- Podłączenie do sieci ciepłowniczej - miejskiej lub lokalnej - zadeklarowano 898 razy.
- Zgłoszono 273 pompy ciepła.
- Najmniej popularnym sposobem ogrzewania mieszkań i domów są piecie olejowe - jak dotychczas zgłoszono ich 157.
- Posiadanie kuchni opalanej węglem lub piecokuchni zadeklarowano 41 razy
.
