Serwis "Szlaki pamięci" popularyzuje miejsca w województwie kujawsko-pomorskim związane z historią okresu 1939-1984. Inicjatywa skierowana jest do uczniów, nauczycieli i wszystkich mieszkańców, by odkrywali bogatą historię Kujaw i Pomorza. Zasoby portalu podzielono na cztery działy: walki II wojny światowej, męczeństwa II Wojny Światowej, lata Stalinizmu, okres PRL.
- Dobrze, że dzięki nowym technikom młodzi ludzie dowiedzą się o tych wydarzeniach - mówi Kazimierz Wróblewski, włocławianin pamiętający lata okupacji niemieckiej. - Nowe pokolenie na pewno na tym skorzysta.
W każdym z działów można znaleźć opisy miejsc i wydarzeń w naszym województwie oraz historie osób związanych z regionem, które walczyły z okupantem lub systemem komunistycznym i którzy zostali zamordowani za to, że byli Polakami. Interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami wydarzeń przekieruje odwiedzających stronę do właściwego opisu. Artykuły są wzbogacone o liczne fotografie oraz bibliografię.
Materiały zamieszczone w portalu zostały wybrane spośród propozycji nadesłanych przez samorządy lokalne. Wśród ponad dwudziestu dostępnych obecnie artykułów są m.in. informacje o partyzantach Armii Krajowej walczących w Borach Tucholskich, tragicznym losie pacjentów szpitala w Świeciu podczas okupacji czy o obozie pracy w Potulicach. Swoje miejsce w serwisie ma także Włocławek. Póki co, zamieszczono tam dwa wydarzenia związane z historią stolicy Kujaw: zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki i historia włocławskiego Getta. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie więcej odnośników do Włocławka na historycznej mapie regionu.
Wszystkie materiały można znaleźć pod adresem www.szlakipamieci.kujawsko-pomorskie.pl.