Sala konferencyjna powinna charakteryzować się komfortowym wyposażeniem i miłym dla oka wystrojem. Powinna być dostosowana zarówno do dużych, jak i kameralnych spotkań. W naszym regionie nie brakuje miejsc na konferencje i szkolenia - cały czas się pod tym względem rozwijamy. zaplecze w województwie kujawsko-pomorskim to: prawie 200 obiektów z salami konferencyjnymi, ok. 400 sal i blisko 30 tys. miejsc dla uczestników.
Wiosna, lato, jesień i zima
W stolicy regionu prym pod tym względem wiedzie Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze, oddane do użytku w 2015 roku. Jego powierzchnia użytkowa to ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych. Przestrzeń konferencyjną zaaranżowano w kolorach czterech pór roku, a ściany ozdabiają piękne fotografie Bydgoszczy. Każda sala została wyposażona w dźwiękochłonne ścianki mobilne pozwalające na łączenie dostępnej przestrzeni z zachowaniem najwyższych standardów użytkowania.
Polecamy także: Firmy boją się walczyć w sądzie o swoje pieniądze [rozmowa z Jerzym Dąbrowskim]
Przestrzeń wewnątrz pomieszczeń nie jest zakłócona barierami architektonicznymi. Niewątpliwymi atutami są: możliwość całkowitego zaciemnienia, klimatyzacja oraz łatwy dostęp do części wystawienniczej. Łącznie pomieszczenia mogą pomieścić 740 osób. Największa sala konferencyjna, Wiosna, o powierzchni 347 metrów kwadratowych, ma aż 300 miejsc. Najmniejsza, Lato, to 110 mkw. Znajduje się w niej miejsce dla 90 osób. Pozostałe to Jesień (100 mkw.) dla 100 uczestników oraz Zima (274 mkw.) dla 220 gości. Nowoczesne i przestronne sale konferencyjne wyposażono w: rzutnik multimedialny, ekran oraz nagłośnienie.
Nowoczesne sale konferencyjno-szkoleniowe oferuje także np. biurowiec Idea Przestrzeń Biznesu w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Uczestnicy szkoleń czy konferencji mogą liczyć na komfortowe warunki podczas spotkań biznesowych organizowanych w różnych formułach. Przestrzeń jest aranżowana zgodnie z wymaganiami organizatora.
Do dyspozycji są trzy sale. Największa, Capslok, ma powierzchnię 140 mkw. i pomieści nawet 100 osób. Jest podzielona dźwiękoszczelną ścianką mobilną, dzięki czemu można jednocześnie przeprowadzić dwa niezależne spotkania. Sale posiadają duże, panoramiczne okna. Każda w standardzie jest klimatyzowana i wyposażona w najnowszy sprzęt. Mniejsza ma 36 mkw. Sprawdza się w przypadku kameralnych szkoleń.
Dobre miejsce na organizację szkoleń i spotkań biznesowych to także Copernicus Toruń. Hotel proponuje przestronne i klimatyzowane sale oraz możliwość zakwaterowania ponad 300 gości. Do ich dyspozycji jest niemal 800 mkw. powierzchni, na którą składają się dwie sale konferencyjne - Terra mierząca 488 mkw. oraz Luna z 300 mkw. Każda została zaprojektowana zgodnie ze światowymi standardami - jest więc nowocześnie wyposażona i dysponuje zarówno oświetleniem dziennym, jak i sztucznym. W hotelu są też sale biznesowe odpowiednie na spotkania w mniejszym gronie czy rozmowy rekrutacyjne. Od zeszłego roku Copernicus udostępnia również namiot bankietowy.
Z kolei zespół sal konferencyjnych Centrum Kulturalno-Kongresowego w Toruniu umożliwia organizację zarówno kameralnych spotkań firmowych, jak i dużych konferencji, szkoleń i prezentacji dla maksymalnie 150 osób. Obejmuje trzy modularne sale, które można połączyć w jedną dużą przestrzeń. Posiada dostęp do naturalnego oświetlenia.
Przedsiębiorcy chętnie korzystają także z sal konferencyjnych i szkoleniowych oraz business-roomów w Regionalnych Inkubatorach Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Odbywają się w nich cykliczne spotkania czy pojedyncze wydarzenia: szkolenia, seminaria, konferencje, sesje coachingowe. Przedsiębiorcy chętnie korzystają również z business-roomów, czyli pomieszczeń, w których można spotkać się z klientem, kontrahentem czy przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną. Wszystkie inkubatory mieszczą się w odrestaurowanych budynkach o ciekawej historii. Bydgoski zlokalizowany jest w budynku w Śródmieściu, który został wybudowany jako willa doktora Jana Króla w latach 1927--1928.
Biura prowadzi 40 firm
Trochę młodszy jest budynek inkubatora we Włocławku - powstał w latach 30. XX wieku. Mieściło się w nim gimnazjum kupieckie, później szkoła muzyczna i zakład medycyny pracy.
Najstarszy budynek zajmuje Inkubator Przedsiębiorczości w Toruniu. Ten mieszczący się na Starym Mieście gmach został wybudowany pod koniec XIX w. (1898 r.) jako szpital miejski.
- Chcemy, aby inkubatory przedsiębiorczości pomagały regionalnym firmom w prowadzeniu biznesu. Wiem, że takie wsparcie jest potrzebne i oczekiwane - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W inkubatorach, zarządzanych przez Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy, swoje biura prowadzi 40 mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw z naszego województwa. Są wśród nich kancelarie prawnicze, firmy programistyczne, firmy z branży HR, biura firm zajmujących się konstrukcjami stalowymi czy dystrybucją sprzętu medycznego.
W inkubatorach są jeszcze dostępne biura, które mogą być zagospodarowane przez kolejne firmy (firmom młodszym niż 2 lata przysługują atrakcyjne zniżki), a także wolne stanowiska pracy w openspace - czyli pomieszczeniu dzielonym przez kilka firm, w którym wynajmuje się stanowiska pracy.
Remont nieruchomości i zakup wyposażenia Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości były współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
