Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa Klinika Okulistyki i Optometrii w szpitalu Biziela w Bydgoszczy już działa. Mamy zdjęcia

mc
Szpital Biziela w Bydgoszczy ma nową klinikę okulistyki i optometrii
Szpital Biziela w Bydgoszczy ma nową klinikę okulistyki i optometrii Arkadiusz Wojtasiewicz
W Bydgoszczy nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanej i zmodernizowanej kliniki okulistyki w szpitalu Biziela. Lekarze i pacjenci mają teraz do dyspozycji nowe pomieszczenia, sale zabiegowe, blok operacyjny i całe zaplecze socjalne. Inwestycja kosztowała 4,5 mln zł. Podczas uroczystości szpital otrzymał czeki na zakup dwóch karetek.

- Szpital jest oczkiem w głowie wszystkich i na pewno państwa parlamentarzystów, którzy tu są. Serdecznie dziękuję, bo również teraz mieliśmy kontakt w sprawie tematów zdrowotnych, tematów dotyczących ochrony zdrowia na terenie waszego województwa, waszego miasta. To jest niezwykle ważne, jeśli jest tyle osób, które chcą wspólnie dbać przede wszystkim o dobro pacjentów - mówiła Katarzyna Sójka, minister zdrowia.

od 16 lat

Minister była gościem w czasie uroczystości otwarcia wyremontowanej Kliniki Okulistyki i Optometrii. Inwestycję zrealizowano w ramach „Wieloletniego programu medycznego – rozbudowa i modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy”. Prace trwały ponad dziewięć miesięcy, a dokładnie od 3 listopada 2022 roku do 11 sierpnia 2023.

I klinika i karetki

W ramach przedsięwzięcia zmodernizowano pomieszczenia o powierzchni 613,90 m2, w tym 463,60 m2 powierzchni użytkowej. Cała inwestycja pochłonęła 4 594 071,09 zł z czego 662 428,80 zł przeznaczono na zakup wyposażenia. W ramach gruntownego remontu uwzględniono wymianę elektrycznych instalacji wewnętrznych, oświetlenia, instalacji sanitarnych wodno-kanalizacyjnych, wewnętrznej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z klimatyzacją dla wybranych pomieszczeń.

Modernizacja objęła także zmiany układu funkcjonalnego pomieszczeń dostosowując go do aktualnych przepisów i potrzeb pacjentów oraz personelu, z uwzględnieniem najnowszych wyzwań związanych z leczeniem chorób oczu, szczególnie w obszarze diagnostyki i leczenia operacyjnego.

- Oddzielono i wyróżniono część ambulatoryjną, w obrębie której utworzono gabinety badań wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia, z uwzględnieniem leczenia laserowego. W ramach tej części działa Poradnia Jaskrowa, Poradnia Rogówkowa oraz Poradnia Siatkówkowa - informuje szpital.

Podczas uroczystości otwarcia Kliniki Okulistyki i Opometrii szpital otrzymał czeki na zakup dwóch karetek - czeku o wartości 1 241 307 zł na zakup Ambulansu medycznego „N-ka” oraz czeku na kwotę 352 226 zł na zakup Ambulansu sanitarnego typu A2.

- Sam oddział okulistyczny w tym miejscu, czyli na szóstym piętrze szpitala, funkcjonuje od ponad czterdziestu lat - mówił prof. dr Bartłomiej Kałużny, kierownik Kliniki Okulistyki i Optometrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy. - Tym, niemniej przez cały ten okres nie był remontowany i to był już najwyższy czas, żeby przeprowadzić modernizację. To modernizacja gruntowna. Zostały wymienione wszystkie instalacje, mamy nowy blok operacyjny, to jest bardzo dobra sala, dobrze też klimatyzowana. Tak, że w tej chwili spełnia on wszystkie europejskie wymogi i z punktu widzenia pacjenta, jeśli chodzi o komfort, ale i z punktu widzenia medycznego, jeśli idzie o o bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji.

Nowe możliwości bydgoskiego szpitala

Pojawiły się również pewne możliwości sprzętowe, mamy nowe aparaty. - Nie tylko będziemy kontynuować to, co robiliśmy dotychczas, ale rozwijamy nowe obszary diagnostyki i leczenia. Nastawiamy się na chirurgię jaskry. Tych zabiegów wykonujemy najwięcej w województwie i prawdopodobnie jesteśmy w pierwszej piątce klinik w Polsce - dodaje prof. Kałużny.

- Staraliśmy się tak zaplanować pewne zmiany związane z tym remontem, by logistyka i przepływ pacjentów był jak najbardziej usprawniony, jak najszybszy. W związku z tym, myślę, że nasze możliwości zwiększą się o 10, może 20 proc. Oczywiście jednak mamy nadzieję, że na nowym bloku, który jest w trakcie budowy, uda nam się tez uzyskać jakiś czas na sali operacyjnej i wtedy będziemy mogli wykonywać jeszcze więcej zabiegów - wyjaśnia szef kliniki.

W uroczystości uczestniczył zarząd szpitala, rektor UMK, prof. Andrzej Sokala, parlamentarzyści - Łukasz Schreiber, Ewa Kozanecka i Tomasz Latos, a także Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska