III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej". Seniorzy pełni...

  III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej". Seniorzy pełni radości, życia i uśmiechu [zdjęcia, wideo]

  (jz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" poruszało szeroko rozumiane problemy, dotyczące osób starszych, m.in. bezpieczeństwo, nowe technologie,
  1/69
  przejdź do galerii

  III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" poruszało szeroko rozumiane problemy, dotyczące osób starszych, m.in. bezpieczeństwo, nowe technologie, aktywność, zdrowie. ©Dariusz Bloch

  III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" przeszło już do historii. Były, m.in. wykłady o zdrowiu, aktywności, bezpieczeństwie. O seksie w wieku senioralnym też.
  - Wykład inauguracyjny był rewelacyjny. Profesor mógłby mówić dłużej - uznali Krystyna i Jan Kosteccy z Rady Seniorów w Szubinie.

  Mowa o wykładzie prof. Zbigniewa Izdebskiego, który otwierał III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej". Tak samo mówiła "silna grupa" z Inowrocławia, czyli panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ekspert Kujawy: Maria Barczykowska, Iwona Wierzbicka, Anna Wiśniewska, Agnieszka Hołodniak, Cecylia Piotrowska, Mirosława Niewiadomska, Gabriela Żmuda.

  Zobacz galerię


  Wideorelacja z III Forum Seniora  Profesor Izdebski mówił o miłości i seksualności osób w wieku senioralnym. Mówił, że tak, jak zmienia się w ciągu życia nasza osobowość, tak zmienia się też nasza seksualność. Był dowcip, śmiech, refleksja nad wynikami badań na temat seksualności w różnym wieku. Ot, zwykłe ludzkie sprawy, o których mało mówimy, a temat ważny i potrzebny.


  Wideo: Prof. Zbigniew Izdebski o seksualności seniorów. Co nas ogranicza?  Ale zanim zaczął się przywołany wyżej wykład inauguracyjny, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa oraz Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy mówili o zamierzeniach obu samorządów wobec seniorów i podejmowania działań służących ich bezpieczeństwu.

  Prawo, zdrowie na III Forum Seniora


  III Forum Seniora "Gazety Pomorskiej", jak i dwa poprzednie, poruszało szeroko rozumiane problemy, dotyczące osób starszych, m.in. bezpieczeństwo, nowe technologie, aktywność, zdrowie.


  Wideo: Opaski dla seniorów - Adam Szponka z ROPS w Toruniu  W holu można było obejrzeć obrazy malowane przez seniorów skupionych w pracowni przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury.

  Tym razem zmieniliśmy formułę Forum i zaproponowaliśmy Państwu wykłady do wyboru. Spodobała się też możliwość zadawania pytań wykładowcom. Prosili Państwo o to w poprzednich ankietach, a my je uważnie czytamy i korzystamy z sugestii i podpowiedzi. - Dobry pomysł z tym podziałem wykładów - ocenił Włodzimierz Marasz z Tucholi. Mniej zadowoleni byli ci, którzy chcieli wysłuchać innego wykładu, ale gdy się zapisywali nie było już wolnych miejsc.

  Forum bardzo podobało się też grupie seniorów z Lubania, która w spotkaniu uczestniczyła pierwszy raz.

  Radcę prawnego Łukasza Lewandowskiego (mówił o umowie dożywocia), po wykładzie otoczył wianuszek seniorów.
  Dużo pytań było też do psychologa dr Aleksandry Pauszek i dietetyczki Agnieszki Kudanowskiej. Pierwszą pytano o problemy dotyczące chorób otępiennych, z dietetyczką umawiano się na badania.

  Sławomir Krajewski podpowiedział, na które strony internetowe warto zaglądać, gdzie można znaleźć bibliotekę, z której można wypożyczyć e-booki, korzystać z audiobooków. Wielu fotografowało sobie linki do innych, interesujących ich stron.
  Rehabilitant Kazimierz Jurkiewicz wzbudził gromkie Oooo!, gdy zdradził, że ukończył 80 lat.

  To oczywiście tylko niektórzy nasi prelegenci z III Forum Seniora.

  Na spotkanie uczestnicy przyjechali nie tylko z różnych stron województwa, ale i spoza niego, bo z Grodziczna (pow. Nowe Miasto Lubawskie). Byli seniorzy z ponad 20 miejscowości, od, m.in. Jezior Wielkich, Lubania i Włocławka, przez Żalinowo, Mogilno, Czarnówczyn, Toruń, Rynarzewo, Unisław, Bydgoszcz, po Cekcyn, Gostycyn, Tucholę.

  Zainteresowaniem cieszyły się stanowiska naszych partnerów, oglądano rękodzieło, które powstaje w warsztatach terapii zajęciowej (pokazał się Dąb w Białych Błotach, "mega-ART" przy PZN w Bydgoszczy, WTZ w Grucie). Niektórzy bydgoszczanie dowiedzieli się, że istnieje coś takiego, jak bydgoska Karta Seniora 60+, dzięki której mogą korzystać z różnych zniżek.


  Wideo: Forum Seniora Gazety Pomorskiej 2019, III edycja - opinie uczestników  Forum Seniora - na poważnie i na wesoło


  Żeby jednak nie było wszystko tylko na poważnie, na zakończenie zaprosiliśmy Państwa na spektakl Teatru Form Różnych "Nasza Klasa", działającego przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. Spektakl "Żarty na stronę" w reżyserii Teresy Wądzińskiej wywoływał salwy serdecznego śmiechu. Wystąpili: Ewa Bochniak, Iwona Głuszkowska, Kordian Kaniecki, Danuta Lewandowska, Aleksander Murawski, Łucja Tomaśko, Halina Wałęsa, Wojciech Wałęsa.


  Wideo: Forum Seniora w Bydgoszczy - Teatr Nasza Klasa  A my teraz z uwagą przeczytamy Państwa opinie wyrażone w ankietach. Żeby na IV Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" we wrześniu, na które już przecież zaprosiliśmy, uwzględnić proponowane przez Państwa tematy.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy