Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile pszczół mieszka w ulu? Czy w Polsce jest ich za mało?

AGW
Agata Wodzień
Ogólny poziom świadomości polskiego społeczeństwa na temat pszczół jest bardzo niski, tak wynika z ogólnopolskiego badania, które przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin

W Polsce żyje pond 460 gatunków owadów pszczołowatych, na całym świecie ok. 25 tys. "Większość Polaków (64%) ma świadomość, że pszczoły miodne nie są jedynymi owadami zapylającymi. Niekoniecznie jednak są świadomi, że oprócz pszczoły miodnej w zapylaniu uczestniczą również tzw. dzikie zapylacze (m. in. gatunki pszczół dziko żyjących, ale również motyle, chrząszcze czy muchówki), których na świecie żyje setki tysięcy gatunków", tłumaczy PSOR.

W sezonie wiosenno-letnim w ulu mieszka aż 30 000 – 70 000 pszczół. Pojedyncza pszczoła żyje jedynie około 42 dni, zbiera pożytek jedynie w ciągu 21 dni swojego życia.


Polacy są przekonani o tym, że w kraju istnieje „problem pszczół” – 77% osób uważa, że w Polsce brakuje pszczół,
a 71% jest zdania, że pszczoły masowo giną. Tymczasem w Polsce od lat 90. odnotowuje się stały przyrost liczby rodzin pszczelich o ok. 3-4% w skali roku. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, w 1,5 mln rodzinach pszczelich, wyjaśnia PSOR.

Jedną z najczęstszych przyczyn upadku rodzin pszczelich są wirusy i pasożyty: przede wszystkim roztocza warrozy. Do grona licznych czynników zagrażających pszczołom zaliczamy również: bakterie i choroby układu pokarmowego pszczół, niewystarczającą ilość pożywienia w okresie zimowym, zmiany meteorologiczne i stosowanie nieprawidłowych praktyk pszczelarskich", tłumaczy Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Wyniki badania pokazały jednak, że w opinii 3/4 ankietowanych pszczoły giną w konsekwencji niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin. W rzeczywistość wg PSOR to ok. 0,5% w skali roku.

Kolejne zagadnienie związane z pszczołami, o którym niewielu z nas wie, są zimowe straty, naturalne zjawisko.Zależą od temperatur o tej porze roku i warunków klimatycznych panujących wczesną wiosną. "Mogą również wynikać również z nieodpowiedniego zakarmienia i przygotowania pszczół na zimę. Istotne są też gwałtowne zmiany pogodowe i przedłużająca się zimna wiosna: gdy roje się już obudziły, a nie mają możliwości oblotu z uwagi na niską temperaturę otoczenia, mogą nie mieć w ulu pokarmu i wymrzeć z głodu".

Jeśli spojrzymy na dane statystyczne, to okaże się, że w 2016 roku średnie straty rodzin pszczelich wynikające z zimowania wyniosły w Polsce średnio blisko 13%. W niektórych regionach kraju było to znacznie więcej, nawet 35%, np. w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubelskim, śląskim.
_____________________________
Badanie zostało przygotowane w związku z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Pszczół, który będzie obchodzony corocznie 20 maja. Pierwsze oficjalne obchody będą mieć miejsce w 2018 roku.

wideo: x-news/Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska