Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Import żywności z Ukrainy to jeden z powodów protestów w Europie. Rozmowa z ministrem Czesławem Siekierskim

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Czesław Siekierski, obecny minister rolnictwa, kilkukrotnie brał udział w Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej"
Czesław Siekierski, obecny minister rolnictwa, kilkukrotnie brał udział w Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej" Przemysław Popowski
Rozmowa z Czesławem Siekierskim, ministrem rolnictwa, o sytuacji na europejskim rynku żywności i protestach rolników.

Spis treści

Nie tylko nasi rolnicy mają problemy ze sprzedażą np. zbóż, a przecież nie po to je produkują, by pozbywać się plonów poniżej kosztów produkcji. Ostatnio protestowali również m.in. hiszpańscy, francuscy i niemieccy rolnicy, którzy jako zagrożenie postrzegają (podobnie jak polscy gospodarze) import taniego cukru i drobiu ze Wschodu. Jakimi argumentami możemy przekonać Brukselę?

Niekontrolowany napływ towarów rolnych z Ukrainy wpłynął na ceny

Obecnie najważniejszą kwestią jest zapewnienie stabilności funkcjonowania producentów rolnych. Destabilizacja, która nastąpiła, miała swoje uwarunkowania zewnętrzne, tj. przede wszystkim poprzez niekontrolowany napływ towarów rolnych z Ukrainy i wewnętrzne, czyli spadki cen skupu płodów rolnych przy jednoczesnym wzroście cen zakupu środków do produkcji. Wszystko to miało i ma wpływ na funkcjonowanie rolnictwa jako całości.

Unia powinna wprowadzić pewne regulacje związane z nadmiernym napływem produktów rolnych z Ukrainy na obszar UE. Dlatego muszą zostać wymuszone na Komisji Europejskiej nowe rozwiązania w tym zakresie. W perspektywie odbudowy ukraińskiego sektora rolnego konieczne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań rynkowych pomiędzy Ukrainą a Unią. Chodzi o to, aby przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa i jakości żywności.

Trzeba rozmawiać z Ukraińcami

Dlatego od pierwszych godzin urzędowania zabiegam o to, aby wypracować jak najlepsze decyzje. Rozwiązania muszą być wspólne i satysfakcjonujące nie tylko dla Komisji Europejskiej czy Ukrainy, ale przede wszystkim dla Polski. Myślę, że trzeba prowadzić wielotorowe rozmowy. Trzeba rozmawiać z Ukraińcami zarówno w formule dwustronnej, jak i wspólnie z Komisją Europejską oraz tzw. krajami przyfrontowymi, które mają podobne problemy jak Polska.

Jednak - mam wrażenie – Bruksela bagatelizuje ten problem. Co dalej?

Wprowadzone embargo na produkty rolne z Ukrainy w pewnym stopniu uspokoiło sytuację na polskim rynku, jednak spotkało się ze złym odbiorem w sensie politycznym. Protestują Komisja Europejska i Ukraina. Jeżeli ktoś mnie pyta, jaką drogę widzę dziś, opowiadam się za tym, aby utrzymać ograniczenia do czasu wypracowania rozwiązań regulacyjnych, które zabezpieczą polski rynek.

To też może Cię zainteresować

Skutki taniego importu odczuwają także rolnicy z innych unijnych krajów. Czego domagają się ich przedstawiciele oraz protestujący gospodarze?

W coraz większym stopniu problem niskich cen oraz negatywnych skutków importu z Ukrainy zaczyna być dostrzegalny przez kraje Europy Zachodniej i dotyczy szerszego zakresu produktów niż tylko zboża. Takie kraje jak Francja, Austria ale także Niemcy mówią o zagrożeniach dla rynków zbóż, mięsa drobiowego, owoców miękkich oraz cukru. Kraje te mówią m.in. o potrzebie przywrócenia kontyngentów taryfowych, które obecnie są zawieszone na podstawie unijnej regulacji.

Wnioskowaliśmy do KE o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty

Polska popiera te postulaty, wnioskowaliśmy do KE o przywrócenie kwot taryfowych na niektóre wrażliwe produkty, ale zostało to odrzucone przez KE. O sprawach tych będę chciał porozmawiać z przedstawicielami tych państw podczas targów Grune Woche (18-19 stycznia br.) oraz na najbliższej radzie ds. rolnictwa i rybołówstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska