https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław miastem na prawach powiatu? Starosta Tadeusz Majewski: - To szkodliwa inicjatywa

(dan)
Starosta Tadeusz Majewski
Starosta Tadeusz Majewski Dariusz Nawrocki / Archiwum GP
Kilka dni temu informowaliśmy o tym, iż jest duża szansa na to, aby Inowrocław został miastem na prawach powiatu. Głos w sprawie zajął starosta inowrocławski Tadeusz Majewski.

"Tego typu zmiana wymagałaby konsultacji z mieszkańcami całego powiatu, ponieważ zdania w tej kwestii są podzielone" - pisze w swoim oświadczeniu Tadeusz Majewski. "Obecnie najgłośniej wypowiadali się jedynie zwolennicy takiego rozwiązania, ponieważ to leży w ich interesie, czego nie kryje prezydent Inowrocławia, wspominając o większych środkach do budżetu miasta.

Przeczytaj również: Inowrocław miastem powiatem? Jest na to duża szansa, bo Senat mówi TAK
Trzeba jednak pamiętać, że wydzielenie miasta z powiatu i przejęcie części powiatowych finansów nie uratuje zadłużonej kasy miasta, ponieważ działając na prawach powiatu, Inowrocław przejmie obowiązki tego szczebla samorządu, a więc będzie musiał utrzymywać drogi, szpital, kilkanaście szkół, a także przejąć znaczną cześć zadań administracyjnych, wykonywanych w tej chwili przez powiat.

Jeśli taka zmiana weszłaby w życie, to nie można zapomnieć również o kosztach jej wprowadzenia, ponadto w Inowrocławiu funkcjonowałyby wtedy dwie jednostki szczebla powiatowego. Doszłoby wtedy również do sygnalizowanego już wcześniej antagonizowania mieszkańców na tych ze wsi oraz na tych z miasta.

Rozpatrując wszystkie za i przeciw uważam, że jest to inicjatywa szkodliwa, której wdrożenie doprowadzi do zahamowania dalszego rozwoju powiatu" - kończy starosta.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 73

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
O czynnym udziale pana Kuleszy w reformie terytorialnej przeprowadzonej w latach siedemdziesiątych .wówczas podzielono Polskę na 49 województw swoisty komizm polegał na tym ze 2 lata wcześniej Poczta wprowadziła kody pocztowe na 17 województw .Tym sposobem w prowincjonalnym Koszalinie każda uliczka miała swój kod a dużo większe miasta jak Bielsko Bliska, Toruń, Gorzów musiały zadowolić się kilkunastoma kodami urzędów pocztowych .Tak samo przeprowadzano i tą reformę .Tak samo czyli w oderwaniu od innych instytucji. Ponad rok np ze Szczecina do Koszalina telefonowalo się według taryfy międzywojewódzkiej, zaś pogotowie obsługiwało powiat czyli karetka jechała 30 km choć z innego powiatu miałaby 5 .gminy i powiaty dostały zadania ale skąd maja brać na to pieniądze Sejm zapomniał wskazac
G
Gość
To nie były reformy tylko psucie całkiem dobrze działającego systemu podstawowka 8 lat+ 4 lata liceum to był idealny system dla dorastającej młodzieży 49 województw i gminy to mniej biurokratów i sprawniejsze zarządzanie danym obszarem ,powiaty tylko wprowadziły zamęt i koszty reforma emerytalne to tylko dodatkowe koszty, skomplikowanie systemu i w efekcie niższe planowane emerytury (stopa zastąpienia ma spaść ok 70% do 30% w przyszłości) o kasach chorych i NFZ to szkoda nawet się rozpisywac ,tylko biurokracja sie roarosla a koszty szybuja pod niebiosa
G
Gość
PAN Kulesza to raczej balaganiarz a nie specjalista od administracji państwowej widać to golym okiem i nie trzeba być specjalistą żeby stwierdzić ze sp PAN Kulesza na pewno nim nie był .Był na pewno dyspozycyjny politycznie, ale nie fachowo. Jedyna reformy jakie miały sens to gierkowsie z lat siedemdziesiątych XX w w tym ta która nie weszła w życie z 1980 r 49 powiatów d.województw bez tworow typu urzędy marszalkowskie 6 makroregionów województwa i duże gminy 10 tys mieszkańców
G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 21:12, rdest napisał:

KULESZA

Współtwórca reformy samorządu terytorialnego jest prof Jerzy Regulski
G
Gość
W dniu 02.07.2015 o 14:35, ters napisał:

1.Problem miast wydzielonych dotyczy nie tylko Inowrocławia, ale wielu innych miast i to właśnie dlatego miasta te walczą o wydzielenie z powiatu; 2.Co do szkodliwości... jasne , że szkodliwe ... dla PSL! 3. wszyscy inowrocławianie powinni jak jeden mąż stanąć po stronie wydzielenia miasta-sprawa likwidacji bursy, dzięki której Inowrocław był ważnym ośrodkiem szkolnictwa, jest najlepszym dowodem, że nie wolno dopuścić do degradacji;   Proszę nie ruszać p. Kasprzaka !

Trzeci punkt to czytelny argument za zmianami. Inowrocławskie szkoły średnie cieszyły się zainteresowaniem uczniów z bardzo odległych zakątków regionu, bo była bursa, zapewniająca młodzieży odpowiednią opiekę wychowawczą. Uczniowie z naszych szkół zdobywali laury na wielu konkursach, sławiąc w ten sposób miasto. Teraz możemy się spodziewać zwykłej , nieprofesjonalnej przechowalni młodzieży, w której myślący rodzic nie umieści swojej dobrze rokującej pociechy, a stancje są zbyt drogie . Tak więc nasze szkoły nie tracą młodzieży tylko ze względy na przejściowy  niż demograficzny, ale głównie ze względu na  zamknięcie jedynej w tak dużym mieście profesjonalnej bursy.To dopiero początek ''góry lodowej''. Kolejne lata przyniosą likwidację dobrych szkól średnich na rzecz prywatnych ''tworów''.To właśnie jakaś niejasna polityka Powiatu , której należy powiedzieć kategoryczne NIE! 

Jestem przekonany ,że miasto poradziłoby sobie z powyższym  problemem , bo są tam ludzie, dla których kultura , to rzecz święta.

G
Gość
W dniu 05.07.2015 o 13:10, Gość napisał:

Czym to kpina!

Aleś się synuś pogubił. I po co wchodzisz w dyskusję, jak nic nie kumasz?

G
Gość
Czym to kpina!
G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 20:28, Gość napisał:

noNo cóż nie każdy ma tyle czasu co ty i nie każdy może być prawnikiem

Pochlebiasz mi.

r
rdest

KULESZA

r
rdest

Reformie dano dwa lata na sprawdzenie, czy wszystko działa, jak należy, po dwóch latach miały nastąpić korekty - czytaj "poprawianie" powiatów. Sprawy jednak potoczyły się inaczej. Politykierstwo stało się ważniejsze - i jest niestety do dziś-od myślenia o Państwie. (św. pamięci biedny prof. Klesza w grobie się przewraca)

 

Jeżeli ktokolwiek chce zabierać głos w tej sprawie, niech najpierw  dowie się czegokolwiek na temat, bo prostackie i chamskie obrażanie nie przystoi tak ważnej osobie {forum to nie klepisko przed stodołą).

 

 

G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 18:53, aws napisał:

Nie tylko posłem,ale i przewodniczącym pod sejmowej komisji ds reformy samorządu był nie kto inny jak obecny Prezydent Inowrocławia.


Ojej i znów zazdrość
G
Gość
W dniu 04.07.2015 o 17:56, Gość napisał:

Ale pojechałeś...Długo myślałeś kabotynku mizerny ?

no
No cóż nie każdy ma tyle czasu co ty i nie każdy może być prawnikiem
a
aws
W dniu 25.06.2015 o 23:50, Gość napisał:

Szmaciarzu wynajęty za publiczne pieniądze do komentowania.Zapytaj taty swojego pracodawcy kto był posłem w czasach powstawania zmian.

 

 

Nie tylko posłem,ale i przewodniczącym pod sejmowej  komisji ds reformy samorządu był nie kto  

 

 

inny jak obecny Prezydent Inowrocławia.

G
Gość
W dniu 02.07.2015 o 08:55, Gość napisał:

Uczciwości w tobie to mikro a egoizm to nie grzech

Ale pojechałeś...Długo myślałeś kabotynku mizerny ?

G
Gość
W dniu 02.07.2015 o 14:35, ters napisał:

1.Problem miast wydzielonych dotyczy nie tylko Inowrocławia, ale wielu innych miast i to właśnie dlatego miasta te walczą o wydzielenie z powiatu;2.Co do szkodliwości... jasne , że szkodliwe ... dla PSL!3. wszyscy inowrocławianie powinni jak jeden mąż stanąć po stronie wydzielenia miasta-sprawa likwidacji bursy, dzięki której Inowrocław był ważnym ośrodkiem szkolnictwa, jest najlepszym dowodem, że nie wolno dopuścić do degradacji;Proszę nie ruszać p. Kasprzaka !

Ojej ochronie podlega
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska