Inowrocław - Na Rąbinie stanie maszt telefonii komórkowej? Takie plany ma Play. Mieszkańcy protestują

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Maszt ma stanąć w pobliżu bloków przy ulicy Arctowskiego w Inowrocławiu
Maszt ma stanąć w pobliżu bloków przy ulicy Arctowskiego w Inowrocławiu Google Street View
Mieszkańcy inowrocławskiego Rąbina są zaniepokojeni planowaną inwestycją dotyczącą budowy masztu sieci komórkowej operatora Play na działce o numerze 2/162 przy ulicy Wojska Polskiego. Maszt ma stanąć w pobliżu bloków przy ulicy Arctowskiego.

Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach

Mieszkańcy nie zgadzają się na maszt na Rąbinie

- Obawiamy się szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, obniżenia wartości nieruchomości oraz zeszpecenia krajobrazu. Tu chodzi o zdrowie i życie nasze i naszych dzieci - podkreślają mieszkańcy Rąbina.

Wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na Rąbinie

Jak informuje nas Martin Stysiak, ekspert ds. Public Affairs w P4 sp. z o.o (operator sieci Play), w lutym 2021 roku spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej przy ulicy Wojska Polskiego. - Wcześniej operator otrzymał pozwolenie na budowę stacji bazowej przy ulicy Emilii Plater, na które zostało wniesione odwołanie przez stronę protestującą do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego - tłumaczy Martin Stysiak.

- Operator sieci Play wielokrotnie podejmował próby rozmów z Prezydentem Miasta Inowrocławia w celu wypracowania rozwiązania akceptowalnego dla każdej z zaangażowanych stron poprzez wspólne znalezienie lokalizacji do budowy stacji bazowej telefonii mobilnej. Niestety jak do tej pory koncyliacyjne podejście spółki P4 spotkało się z brakiem propozycji ze strony Urzędu Miasta Inowrocławia - dodaje.

Mieszkańcy Rąbina protestują

Postępowanie w tej sprawie prowadzi starostwo w Inowrocławiu. Z informacji, jakie dotarły do mieszkańców, na Rąbinie ma stanąć maszt 5G.

"Stanowczo protestujemy przeciwko wydaniu decyzji w ww. sprawie. Dezaprobata wobec masztu 5G nie jest wymysłem tylko naszych mieszkańców, bo zarówno w Europie, a przede wszystkim w USA całe miasta sprzeciwiają się technologii, której długofalowe skutki nie zostały zbadane. Bezkrytyczne narzucanie budowy masztu 5G narusza podstawowe prawa mieszkańców do ochrony zdrowia i ich własności" - czytamy w petycji, którą mieszkańcy skierowali do starostwa.

"Wobec obawy powyższego zwracamy się do Państwa, jako osób osobiście odpowiedzialnych za podejmowane decyzje, że w przypadku dalszego forsowania wdrożenia masztu 5G podejmiemy wszystkie możliwe działania prawne, aby zapewnić nam godne i bezpieczne warunki życia, które gwarantuje nam Konstytucja RP. Zwracamy się o moratorium na budowę masztu 5G - apelują mieszkańcy.

Spółka P4 uspokaja mieszkańców Inowrocławia

Poprosiliśmy starostwo o komentarz do tej sprawy. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tymczasem Martin Stysiak z P4 uspokaja.

- Infrastruktura planowana w Inowrocławiu oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia - podkreśla.

Dodaje, że spółka P4 prowadzi wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie kujawsko-pomorskim.

- Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego. Czasy globalnej pandemii, a w konsekwencji stanu epidemii na terenie Polski, jeszcze wydatniej podkreśliły rolę sprawnej i nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. To dzięki niej możliwe jest zdalne wykonywanie pracy, zapewniającej wielu rodzinom utrzymanie, prowadzenie lekcji na platformach do e-learningu czy też najważniejsze - czyli wezwanie pomocy medycznej, kiedy wymaga tego sytuacja. Właśnie ta szczególna sytuacja powoduje, że jako operator dostajemy wiele apeli i listów od mieszkańców miejscowości z całej Polski, którzy proszą o zintensyfikowanie działań inwestycyjnych, nawet w miejscach, gdzie jeszcze niedawno można było spotkać głosy sceptyczne wobec rozwoju technologii bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych - komentuje Martin Stysiak.

Tymczasem mieszkańcy inowrocławskiego Rąbina przekonują, że nie pozwolą na zlokalizowanie masztu w tym miejscu.

- Będziemy walczyć i protestować. Nie odpuścimy - zapewniają.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie