Samorządowiec przejrzał strony internetowe ministerstwa edukacji. - Napisano tam wprost, że żądanie przez dyrektorów szkół od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia, jak również domaganie się od rodziców oświadczeń w związku z odmową zawarcia dobrowolnego ubezpieczenia jest niedopuszczalną praktyką - informuje radny. Przy okazji powołuje się on też na stanowisko rzecznika ubezpieczonych, który zwraca uwagę na fakt, że ubezpieczając dziecko w szkole rodzice nie mają wpływu na możliwość wyboru ubezpieczyciela, ani nie otrzymują kopii dokumentu z informacją o ogólnych zasadach ubezpieczenia.
Radny zadał więc władzom Inowrocławia pytania. Interesuje go, czy dyrektorzy szkół informowali i informować będą rodziców o tym, że ubezpieczenia uczniów są dobrowolne? Chce wiedzieć, czy rodzice mają szanse wyboru firmy ubezpieczeniowej i znają ogólne warunki ubezpieczenia oraz w jaki sposób szkoły wybierają firmy ubezpieczeniowe?
Odpowiedzi udzielił wiceprezydent Wojciech Piniewski. Podkreślił, ze dyrektorzy szkół mają obowiązek informowania rodziców o dobrowolności ubezpieczenia dziecka. "Zapewniam Pana Radnego, że umowy są zawierane wyłącznie z woli rodziców. (...) Nie ma w tym względzie żadnego przymusu i obligatoryjności" - napisał wiceprezydent. Zdaniem Piniewskiego, zdarza się, że w jednej szkole zawiera się polisy z różnymi ubepieczycielami, bo tak życzą sobie rodzice.
Wiceprezydent zapewnił, że to nie szkoły, a wyłącznie rodzice wybierają firmę ubezpieczającą. Wszystkie oferty kierowne są do Rady Rodziców. Natomiast warunki ubezpieczenia znaleźć można m. in. na tablicach informacyjnych i stronach internetowych szkół.
"Jak wykazują dyrektorzy szkół, rodzice byli zadowoleni z obsługi w tym zakresie oraz z wypłat z tytułu likwidacji szkody ubezpieczeniowej, a do szkół nie docierały żadne negatywne opinie" - zapewnił radnego wiceprezydent.
Czytaj e-wydanie »