Za nami czwarta edycja barcińskiego festiwalu filmowego. Miejski Dom Kultury gościł Dorotę Stalińską, Gabrielę Muskałę, wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego oraz Łukasza Maciejewskiego - krytyka filmowego i teatralnego.
Wydarzenie trwało trzy dni (24-26.11.2026), a jego program był bardzo bogaty. Przybyli w gościnne mury MDK Barcin mogli obejrzeć wiele filmów, a wśród nich nominowaną do Oskara produkcję "Chłopi", czyli polski, animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii DK Welchman (Doroty Kobieli) i Hugh Welchmana.
W repertuarze znalazły się też filmy Krzysztofa Zanussiego, w tym najnowszy "Liczba doskonała" oraz - oceniony przez Łukasza Maciejewskiego jako arcydzieło, na którym uczą się inni - czyli "Barwy ochronne".
Niewątpliwie cenne były rozmowy z artystami przybyłymi do Barcina. Wszystkie przeprowadził Łukasz Maciejewski.
Ostatnia, półgodzinna, odbyła się w Krzysztofem Zanussim tuż przed galą finałową.
Profesor Zanussi, który w tym roku skończył 84 lata i niezmiennie jest dla wielu mistrzem w swojej dziedzinie, odniósł się do twórczości filmowej młodego pokolenia. Powiedział m.in.:
- Jest pewną misją naszego pokolenia, żeby zabiegać o to, by była kontynuacja, aby nie było walki pokoleń i zerwania z tradycją, którą polskie kino zbudowało, bo to była dobra tradycja. Trzeba ją rozwijać, przekształcać, a nie wrzucać do śmietnika.
Reżyser zwrócił też uwagę na, jego zdaniem, pewną tendencję:
- Faktem jest, że dziś jakby cała kultura ucieka od konfliktu. Ucieka w takie iluzje, że jak politycznie poprawnie nie będziemy sobie mówili nic przykrego, to będziemy żyli w dialogu i pokoju. A to nieprawda - świat, cała przyroda ożywiona, polega na tym, że są ciągłe starcia. Chodzi tylko o to, aby to nie była walka na cepy, ale by przypominała konkurs, na przykład, olimpijski, żeby była walką szlachetną. To jest niezbędne, bez tego się nie da.
- Natomiast trudność w budowaniu konfliktu polega na tym, że ludzie uciekają od ocen. Oczywiście oceniać nie należy człowieka, a jego czyny. Jak się ich nie ocenia i nie robi rozróżnienia między dobrem a złem, to mamy chaos w myślach i uczuciach.
- I to bardzo, w mojej ocenie, utrudnia dziś młodym ludziom opowiadanie (w filmie - przyp. red.). Bo czują się w obowiązku opowiedzieć tak, żeby w końcu w żadnym konflikcie, po żadnej stronie nie stanąć. A trzeba się opowiadać. Nie ma rady - jak się coś dzieje, to trzeba wobec tego przyjąć jakąś pozycję.
- Widzę, że w filmach młodych jest przewaga intymizmu i zajmowania się sprawami wyłącznie rodzinnymi. Jedyne źródło konfliktu to jest rodzeństwo i rodzice, a nie ma z tyłu społeczeństwa i historii. To być może ucieczka w bezpieczniejsze rejony, które dotyczą bezpośrednio autorów.
- Wydaje mi się, że nagrodziliśmy filmy, w których jest jednak wyjście poza krąg rodzinnych dramatów.
Festiwal filmów krótkometrażowych Barć Film Festiwal 2023 - WYNIKI
Najpierw swoją nagrodę wręczyło młodzieżowe jury w składzie: Błażej Kowalczyk, Anna Ratajczak, Borys Koralewski, Kinga Nowicka, Agata Sulecka, Wiktoria Karbowiak, Alicja Szlachcikowska, Zuzanna Jędro, Stanisław Andryszak Adrian Staszak.
- Młodzieżowe jury postanowiło nagrodzić film "Wskrzeszenie" w reżyserii Luizy Budejko
Wybrano także, zdaniem publiczności, najlepszy festiwalowy film pełnometrażowy, spośród czterech pokazywanych, polskich filmów. Zwyciężyła najnowsza ekranizacja "Chłopów" według Władysława Reymonta, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.
Luiza Budejko otrzymała także nagrodę marszałka województwa kujawsko - pomorskiego Piotra Całbeckiego za debiut reżyserski. Nagrodę tę, w wysokości 5 tys. złotych, wręczyli Elżbieta Piniewska - przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego oraz wicemarszałek Dariusz Kurzawa.
W jury profesjonalnym festiwalu zasiadali:
- Gabriela Muskała, Dorota Stalińska, Krzysztof Zanussi oraz Łukasz Maciejewski
Grand Prix Barć Film Festiwalu 2023 otrzymał film "Wskrzeszenie" w reżyserii Luizy Budejko. Nagroda to 4000 złotych.
Przyznano także:
- 1. miejsce - za film "Na żywo" - reżyserce Mary Tamkowich - 3000 zł
- 2. miejsce za "Funeralia" w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego - 2000 zł
- 3. miejsce otrzymał z kolei film "Nie mów tak do mnie" w reżyserii Hanny Kilińskiej - 1000 zł
Decyzję jury podsumowała aktorka Dorota Stalińska:
- Filmów do obejrzenia mieliśmy trzynaście. Jak powiedział Pan Krzysztof Zanussi, większość dotyczyła spraw bardzo bliskich, rodzinnych, mało było tematów w ujęciu szerszym. Wybraliśmy te, które niosą to, co zostaje w nas po wygaszeniu ekranu. Bo film to jest takie dzieło, które powinno zostać w nas. Jeżeli ktoś wychodzi z kina i pytają go znajomi "O czym był film", a o mówi: "O cholera, a właściwie, o czym on był" to nie jest dobrze, a jeżeli wychodzisz i myślisz o tym, co widziałeś, to jest dobrze. Sztuka filmowa to jest sztuka, która ma dać ludziom nie tylko przeżycie, nie tylko radość i wzruszenie, ale również powód do myślenia. Takie filmy, które dają powód do myślenia, nagrodziliśmy.
Gala finałowa Barć Film Festiwalu 2023 była ponadto okazją do wręczenia nagród w innych konkursach. Piszemy o nich niżej.
Nagrody dla uczestników konkursu "Gdyby Mikołaj Kopernik wystąpił w bajce"
Podczas gali zamknięcia IV Barć Film Festiwalu nagrodzono uczestników konkursu "Gdyby Mikołaj Kopernik wystąpił w bajce".
W jury zasiedli: Paula Stefańska, Karolina Kaczmarek i Milena Grobelska.
Kategoria klasy 1 - 3 szkół podstawowych
- Zofia Roman, SP w Piechcinie
- Karolina Madalińska, SP w Mamliczu
- Amelia Buzalska, SP w Mamliczu
Wyróżnienia:
- Aleksandra Marcisz, ZS w Barcinie
- Kamil Konikowski, ZS w Barcinie
- Klaudia Cichoń, SP nr 1 w Barcinie
- Lena Dolatowska, SP w Piechcinie
Kategoria klasy 4 - 6 szkół podstawowych
- Iga Koszucka, SP w Mamliczu
- Wiktoria Andler, SP w Mamliczu
- Maja Andler, SP w Mamliczu
Podczas wydarzenia jego uczestnicy obejrzeli pierwszy film, który powstał w Miejskim Domu Kultury w Barcinie. To efekt warsztatów animacji poklatkowej, które odbywały się w tej instytucji przez trzy weekendy. Film "O obrotach Kopernika" przygotowały Alicja Szlachcikowska, Patrycja Sudoł, Zofia Kośmider oraz Patrycja Sosnowska.
Dyrektorem i pomysłodawcą Barć Film Festiwalu jest Artur Jakubowski. Gospodarzem spotkania była Gmina Barcin, którą na gali reprezentowali m.in. Michał Pęziak - burmistrz Barcina oraz Janusz Wojtkowiak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie.
***
Oto relacje z IV edycji Barć Film Festiwalu w Barcinie:
- IV Barć Film Festiwal 2023: Konkurs filmów krótkometrażowych wygrała Luiza Budejko
- IV Barć Film Festiwal w Barcinie: Tak było na odsłonięciu rzeźb Barci - zdjęcia
- W Barcinie rozpoczął się Barć Film Festiwal 2023 Kujawy i Pomorze [zdjęcia]
- Takie gwiazdy zjadą na IV Barć Film Festiwal 2023 do Barcina. Oto program wydarzenia
