Izba rolnicza wnioskuje o redukcję populacji wilków w Polsce. "Stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi"

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
GDOŚ: "zdrowy wilk, bez zaburzeń, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego instynkt nakazuje mu zachowanie dystansu, bowiem strach przed człowiekiem jest dla wilka naturalny. Każde inne zachowania tego dzikiego zwierzęcia względem człowieka musi być jednak potraktowane jako potencjalnie niebezpieczne".
GDOŚ: "zdrowy wilk, bez zaburzeń, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego instynkt nakazuje mu zachowanie dystansu, bowiem strach przed człowiekiem jest dla wilka naturalny. Każde inne zachowania tego dzikiego zwierzęcia względem człowieka musi być jednak potraktowane jako potencjalnie niebezpieczne". pixabay.com/iggrz
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek warmińsko-mazurskiego samorządu rolniczego skierował do Ministra Klimatu i Środowiska wniosek o redukcję populacji wilków. "(...) tak, by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi", komunikuje KRIR.

Zarząd KRIR, realizując wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, postanowił zwrócić uwagę Ministra Klimatu i Środowiska na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce.

Krajowa Rada Izb Rolniczych na podstawie informacji napływających z województwa warmińsko-mazurskiego oraz innych regionów Polski stwierdza, że "ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła".

Krajowa Rada Izb Rolniczych o zagrożeniu ze strony wilków

Samorząd rolniczy sygnalizuje, że wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich.

Częściej też napotykane są w lasach, z których wypędzają na pola uprawne zwierzynę płową. Stosowane zgodnie z zaleceniami GDOŚ zabezpieczenia nie zapobiegają zabieraniu i zagryzaniu zwierząt przebywających na pastwiskach czy wybiegach. Ponadto, coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Obserwuje się także tworzące się coraz liczniejsze watahy. Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i nie należy już do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Stwarza on natomiast coraz większe zagrożenie, powodując dotkliwe straty w gospodarstwach utrzymujących bydło czy owce.

To też może Cię zainteresować

Redukcja nadmiernej populacji wilków

Dalej czytamy o wniosku, jaki zarząd KRIR skierował do Ministra Klimatu i Środowiska "o podjęcie stosowanych działań mających na celu redukcję nadmiernej liczebności wilków, tak by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi".

Środowisko rolnicze wskazuje na dużą ekspansywność wilków oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej. Zwraca uwagę, że stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi.

Wilk jest i będzie gatunkiem ściśle chronionym

8 marca 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdementował pogłoski o rzekomych planach wyłączenia wilka spod ścisłej ochrony gatunkowej. Deklaracja Generalnego Dyrektora jest jednoznaczna: wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym.

Komisja Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi PAN przedstawiła swoje stanowisko, w którym uznaje „za wskazane” utrzymanie ścisłej ochrony wilka w Polsce. Komisja przypomniała również, że opracowane przez Large Carnivore Initiative for Europe (IUCN) zalecenia dotyczące potencjalnych zagrożeń ze strony wilków obejmują:

  • usunięcie lub zabezpieczenie obiektów potencjalnie atrakcyjnych dla drapieżników (dotyczy zarówno składowisk odpadków organicznych jak i zwierząt domowych),
  • warunkowanie awersyjne (np. odstraszanie przy pomocy amunicji gumowej lub hukowej),
  • odłów w celu przesiedlenia lub umieszczenia w niewoli,
  • odstrzał uciążliwych osobników.

Edukacja z natury i zachowań wilka

Problem obecności wilków dotyczy m.in. gminy Swarzędz (województwo wielkopolskie). Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu edukuje mieszkańców. Pojawiły się doniesienia o atakowanych psach i obecności wilków w pobliżu zabudowań. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postępowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem. Spotkanie online odbyło się 3 marca. O tematyce szkolenia przeczytasz tu: Niepokojące sąsiedztwo wilków

Źródła: KRIR, WIR, GDOŚ

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem? Co zrobić, żeb...

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Materiał oryginalny: Izba rolnicza wnioskuje o redukcję populacji wilków w Polsce. "Stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi" - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie