Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba rolnicza wnioskuje o redukcję populacji wilków w Polsce. "Stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi"

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
GDOŚ: "zdrowy wilk, bez zaburzeń, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego instynkt nakazuje mu zachowanie dystansu, bowiem strach przed człowiekiem jest dla wilka naturalny. Każde inne zachowania tego dzikiego zwierzęcia względem człowieka musi być jednak potraktowane jako potencjalnie niebezpieczne".
GDOŚ: "zdrowy wilk, bez zaburzeń, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego instynkt nakazuje mu zachowanie dystansu, bowiem strach przed człowiekiem jest dla wilka naturalny. Każde inne zachowania tego dzikiego zwierzęcia względem człowieka musi być jednak potraktowane jako potencjalnie niebezpieczne". pixabay.com/iggrz
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek warmińsko-mazurskiego samorządu rolniczego skierował do Ministra Klimatu i Środowiska wniosek o redukcję populacji wilków. "(...) tak, by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi", komunikuje KRIR.

Zarząd KRIR, realizując wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, postanowił zwrócić uwagę Ministra Klimatu i Środowiska na sytuację związaną ze wzrostem liczebności populacji wilka w Polsce.

Krajowa Rada Izb Rolniczych na podstawie informacji napływających z województwa warmińsko-mazurskiego oraz innych regionów Polski stwierdza, że "ilość wilków bytujących w środowisku w ostatnim czasie znacząco wzrosła".

Krajowa Rada Izb Rolniczych o zagrożeniu ze strony wilków

Samorząd rolniczy sygnalizuje, że wilki podchodzą coraz bliżej zabudowań na obszarach wiejskich.

Częściej też napotykane są w lasach, z których wypędzają na pola uprawne zwierzynę płową. Stosowane zgodnie z zaleceniami GDOŚ zabezpieczenia nie zapobiegają zabieraniu i zagryzaniu zwierząt przebywających na pastwiskach czy wybiegach. Ponadto, coraz częściej ofiarami wilków padają psy utrzymywane w gospodarstwach rolnych. Obserwuje się także tworzące się coraz liczniejsze watahy. Brak naturalnego wroga powoduje, że gatunek ten bez przeszkód rozmnaża się w środowisku i nie należy już do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Stwarza on natomiast coraz większe zagrożenie, powodując dotkliwe straty w gospodarstwach utrzymujących bydło czy owce.

To też może Cię zainteresować

Redukcja nadmiernej populacji wilków

Dalej czytamy o wniosku, jaki zarząd KRIR skierował do Ministra Klimatu i Środowiska "o podjęcie stosowanych działań mających na celu redukcję nadmiernej liczebności wilków, tak by nie powodowała znaczących strat w gospodarce rolnej i leśnej oraz nie stanowiła zagrożenia dla ludzi".

Środowisko rolnicze wskazuje na dużą ekspansywność wilków oraz niekontrolowany i duży przyrost populacji, w stosunku do pojemności siedliskowej. Zwraca uwagę, że stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi.

Wilk jest i będzie gatunkiem ściśle chronionym

8 marca 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdementował pogłoski o rzekomych planach wyłączenia wilka spod ścisłej ochrony gatunkowej. Deklaracja Generalnego Dyrektora jest jednoznaczna: wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym.

Komisja Ochrony i Zarządzania Zasobami Przyrodniczymi PAN przedstawiła swoje stanowisko, w którym uznaje „za wskazane” utrzymanie ścisłej ochrony wilka w Polsce. Komisja przypomniała również, że opracowane przez Large Carnivore Initiative for Europe (IUCN) zalecenia dotyczące potencjalnych zagrożeń ze strony wilków obejmują:

  • usunięcie lub zabezpieczenie obiektów potencjalnie atrakcyjnych dla drapieżników (dotyczy zarówno składowisk odpadków organicznych jak i zwierząt domowych),
  • warunkowanie awersyjne (np. odstraszanie przy pomocy amunicji gumowej lub hukowej),
  • odłów w celu przesiedlenia lub umieszczenia w niewoli,
  • odstrzał uciążliwych osobników.

Edukacja z natury i zachowań wilka

Problem obecności wilków dotyczy m.in. gminy Swarzędz (województwo wielkopolskie). Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu edukuje mieszkańców. Pojawiły się doniesienia o atakowanych psach i obecności wilków w pobliżu zabudowań. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postępowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem. Spotkanie online odbyło się 3 marca. O tematyce szkolenia przeczytasz tu: Niepokojące sąsiedztwo wilków

Źródła: KRIR, WIR, GDOŚ

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców lubuskiego związanymi z pojawianiem się wilków na terenach poszczególnych gmin przyrodnicy przygotowali garść przydatnych informacji. Dowiemy się z nich, jak postępować w przypadku spotkania z wilkami oraz czego nie robić, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt.Wideo: Wilki w LubuskiemWilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeśli są prowokowane, chore  lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.Jakie są podstawowe zasady w przypadku spotkania wilka? Dowiesz się o nich z kolejnych slajdów tej galerii >>>Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

Jak zachować się podczas spotkania z wilkiem? Co zrobić, żeb...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izba rolnicza wnioskuje o redukcję populacji wilków w Polsce. "Stanowią one duże zagrożenia również dla ludzi" - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska