Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak idzie sprzątanie lasów rok po nawałnicy, która przeszła w sierpniu 2017? Praca wre

AGW
- Aż boli, jak się patrzy na ten las. Co ja mówię! Teraz to tylko pole, bo lasu już tam nie ma - mówi jeden z mieszkańców gminy Koronowo w powiecie bydgoskim. Smutny widok wysokich pojedynczych sosen przypomina o ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy.

"W zniszczonych ubiegłoroczną wichurą lasach prace porządkowe idą pełną parą", zapewnia w swojej najnowszej relacji Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Przypomnijmy, że w województwie kujawsko-pomorskim zniszczonych zostało ok. 9 tys. ha lasów, w całej toruńskiej dyrekcji (nie jest to taki sam obszar, jak granice województwa) - 18 tys. ha. Ucierpiało 14 nadleśnictw: Bydgoszcz, Czersk, Gołąbki, Przymuszewo, Różanna, Runowo, Rytel, Solec Kujawski, Szubin, Tuchola, Zamrzenica, Żołędowo, Lutówko, Woziwoda.

Na tym obszarze pracuje 107 zakładów usług leśnych.

"W związku z zagrożeniami wynikającymi z pracy przy pozyskaniu złomów i wywrotów, pozyskanie odbywa się w przeważającej części maszynowo. Obecnie ścinki, przerzynki i okrzesywania dokonują 124 harwestery, wspierane przez 117 forwarderów, 184 ciągniki i przyczepy samozaładowcze, a także 31 skiderów, które zrywają surowiec do dróg wywozowych, a także inny sprzęt", podają Lasy.

Aby usystematyzować i przyspieszyć prace, 8 z nadleśnictw podzieliło swoje tereny na sektory. Leśnicy pracują również w soboty. Służbę Leśną wspierają dodatkowe siły, m.in. 50 podleśniczych.

Do końca czerwca 2018 r. nadleśnictwa „klęskowe” pozyskały 3 611 710 m sześc. surowca.

Lasy Państwowe sprzedają drewno pozyskane z terenów po nawałnicy, pracują nad utrzymaniem przejezdności dróg leśnych i możliwościami "przenoszenia znaczących obciążeń związanych z wywozem tysięcy metrów sześciennych surowca. Ma to szczególne znaczenie w warunkach ubiegłorocznej aury obfitej w opady".

Od początku było wiadomo, że dla odbudowy zniszczonych lasów będzie potrzeba ogromnych ilości nasion, a rok nie był urodzajny.

Leśnicy zebrali jednak lub kupili nasiona drzew liściastych ciężkonasiennych o łącznej masie 190 ton. Jakie konkretnie nasiona przygotowano do obsadzenia zniszczonych terenów?

  • dębu szypułkowego – 143 tony,
  • dębu bezszypułkowego – 44 tony,
  • buka zwyczajnego – 3 tony.

Teraz pracownicy LP pozyskują szyszki drzew iglastych - głównie sosny zwyczajnej. Oszacowano, że potrzeba ich ok. 2 ton (135 mln sadzonek), aby odnowić powierzchnię po wiatrołomach.

Odnowa lasów jeszcze trochę potrwa

LP: "Uporządkowaliśmy teren poklęskowy na powierzchni 4900 ha. Już dziś trwa jego odnawianie, choć główna część sadzenia nowych lasów będzie miała miejsce w latach 2019-2021. W 2018 roku planujemy odnowić 754 ha powierzchni zniszczonych (393 ha wiosną i 361 ha jesienią), a glebę pod przyszłoroczne nasadzenia przygotujemy na powierzchni 3900 ha".

Co kilka tygodni powiększa się obszar, na którym przestają obowiązywać okresowe zakazy wstępu do lasu. Warto jednak sprawdzi, gdzie nadal nie można wejść, zanim wybierzemy się na wycieczkę: zakazywstepu.lasy.gov.pl. Na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw można uzyskać informacje na temat dokładnego przebiegu granic zakazów wstępu.

Źródło: torun.lasy.gov.pl

Jak idzie sprzątanie lasów rok po nawałnicy, która przeszła w sierpniu 2017? Praca wre
AGW

Prawie 10 mln m3 drzew zostało powalonych i połamanych w skali kraju. Uprzątanie nadal trwa, a całkowite koszty prac są szacowane na ok. 1 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska