Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zmieni przejście pod rondem Jagiellonów w Bydgoszczy? Te pomysły Was zaskoczą!

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Studenci UTP pokazali swoje pomysły na przejście pod rondem Jagiellonów. Niektóre są zaskakujące.

Jest ich około dwudziestu. We wszystkich widać dużo fantazji, kreatywności i niebanalnego podejścia. Są bardzo odważne, momentami szalone, są i takie, które można by nazwać eleganckimi. Studenci Zakładu Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego złożyli u plastyka miejskiego swoje propozycje na to, jak niewielkim kosztem zmienić smutne oblicze przejścia pod rondem Jagiellonów.

Najpierw wystawa, a później zmiany

Jeszcze w wakacje wszystkie pomysły zostaną przedstawione prezydentowi Rafałowi Bruskiemu i dyrekcji Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Wspólnie spróbujemy zdecydować o tym, który projekt lub jakie elementy z zaproponowanych można zrealizować w tej niełatwej przestrzeni, jaką jest przejście podziemne - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - Za jakiś czas zorganizujemy też wystawę plansz z projektami, bo są naprawdę ciekawe.

Dlaczego przejście podziemne pod rondem musi się zmienić wie chyba każdy, kto tamtędy przechodził. Ciemne, niskie korytarze, do których wpada niewiele światła, konstrukcje pamiętające poprzednia epokę, sypiące się tynki, nieujednolicone witryny i wrażenie przytłoczenia - to główne powody potrzeby wprowadzenia zmian.

Wrażenie iluzji i gra światłem

- Najbardziej zależało mi na tym, by studenci spróbowali stworzyć w tej przestrzeni wrażenie iluzji i korzystali z materiałów, które mogłyby odbijać światło - podkreśla Iwiński. - Chodziło też o to, by te wszystkie zmiany dało się wprowadzić stosunkowo niewielkim kosztem. I, przyglądając się propozycjom studentów, myślę, że to możliwe.

Jakie są te projekty? - Bardzo różne - odpowiada plastyk miejski. - Część jest szalona, ekstrawagancka i oddaje wiek i temperament twórców. Inne z kolei są stonowane, proste i eleganckie. Wszystkie łączy fakt, że nie wymagają dużych nakładów pracy i środków. Studenci skupiają się na trzech elementach - suficie, podłodze i na tym, jak może się w nich odbijać światło.

To propozycja zmian  przygotowana przez Marlenę Pestkę.
To propozycja zmian przygotowana przez Marlenę Pestkę. nadesłane

Zabawa z przestrzenią

Które pomysły są najciekawsze? - Bardzo interesującą rzecz zaproponowała Marlena Pestka - mówi Marek Iwiński. - W jej projekcie na witrynach pojawia się folia działająca trochę jak lustro weneckie, a jednak przepuszczająca światło. Projekt bazuje na świetlnych refleksach i załamuje przestrzeń, tworząc coś nowoczesnego i niespotykanego. Innym interesującym projektem jest ten autorstwa Agnieszki Tabaczyńskiej. Ona z kolei bawi się przestrzenią, wprowadza do niej obłe bryły, tworzy bardzo impresyjną całość. Początkowo byłem dość zaskoczony tym pomysłem, ale już się do niego przekonałem.

Przypomnijmy, rondo Jagiellonów powstało w Bydgoszczy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Plany związane ze zmianą wizerunku przejścia pod rondem nabrały rumieńców w lutym tego roku. Wtedy plastyk miejski w ramach praktyk zaproponował studentom UTP stworzenie projektów, które odmieniłyby tę szarą i smutną przestrzeń. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, podziemia mogą się zmienić jeszcze w tym roku. Tym bardziej że ZDMiKP jest pomysłowi przychylny.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 29 czerwca 2017.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska