Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrzymać młodość na twarzy?

Anna Kaczanowska, specjalista dietetyk
www.sxc.hu
Wszyscy pragniemy jak najdłużej wyglądać i czuć się młodo i atrakcyjnie. Pierwszą oznaką, że czas nieubłaganie biegnie jest kondycja i wygląd skóry. Pierwsza zmarszczka jest dla wielu kobiet wręcz traumatycznym przeżyciem.

W porównaniu z siwym włosem, którego możemy szybko ukryć pod warstwą farby, ze zmarszczkami mamy już o wiele większy problem.

To nasza "wizytówka"

Aby skóra była piękna, gładka, zadbana i przede wszystkim zdrowa musimy o nią dbać przez całe życie! Naszą wizytówką i metryką jest skóra twarzy, która jednocześnie jest najbardziej narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych, bo przecież nie chroni jej ubranie, lecz cieniutka warstwa wodno-lipidowa.

O skórę całego ciała, a w szczególności twarzy trzeba się troszczyć każdego dnia. Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała (dorosła osoba ma około 5 kg skóry o powierzchni ok. 2 m kw. ), który chroni wszystkie narządy wewnętrzne przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, urazami, promieniowaniem UV, zimnem, gorącem.

Niezbędny zdrowy styl życia

Zarówno dla zdrowia skóry i całego organizmu powinniśmy przekonać się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Pierwsza wskazówka to racjonalna dieta oparta na pełnoziarnistych produktach zbożowych, codziennym spożywaniu minimum 5 porcji warzyw i owoców, dostarczanie łatwo przyswajalnego białka i wapna wraz z nisko tłuszczowym nabiałem oraz umiarkowane jedzenie chudego mięsa, drobiu i ryb. Doskonały wygląd skóry jest także zasługą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które dostarczamy sobie jedząc orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika, dodając siemię lniane np. do musli, czy przygotowując rybę przynajmniej na 2 obiady w tygodniu.

Do sałatek, surówek zamiast majonezu czy gotowego dressingu używajmy oliwy z oliwek lub oleju roślinnego. Powinniśmy unikać używek, dbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej - np. 30-40 minut spaceru czy jazdy na rowerze, a także porządnie się wysypiać (noc to czas regeneracji organizmu).

Działanie od wewnątrz

Oczyszczajmy się od środka, wymiatajmy toksyny. W tym bardzo pomocne są przeciwutleniacze i błonnik. Dlatego tak ważne jest jedzenie warzyw i owoców codziennie a nie od święta. Pijmy dużo płynów - minimum 2 litry dziennie. Może to być napar z pokrzywy, który skutecznie wymiecie toksyny i wzmocni nasz organizm porcją witamin (A, C, E, K) i minerałów (wapń, żelazo, magnez), filiżanka herbaty zielonej, soki warzywne i owocowe (najlepiej świeżo wyciskane w domu), a także niezastąpiona woda mineralna, niegazowana pita np. z plasterkiem cytryny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska