Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakich kandydatów warto zatrudniać, a jakich unikać

Katarzyna Paczewska
Pixabay.com
Szefie rekrutujesz? Oto pięć typów pracowników, których warto zatrudniać i pięć, których lepiej unikać.

- By stworzyć efektywny i kreatywny zespół – potrzeba pracowników, którzy mają motywację do pracy i pewne cechy charakteru sprzyjające pracy w grupie - radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl. - By je odkryć – warto podczas rekrutacji odłożyć na bok CV i skupić się na rozmowie z kandydatem.

Przeczytaj też: Rozmowa kwalifikacyjna. Krok po kroku

Tych warto pozyskać

- Zmotywowani. Z badań Hay Group wynika, że najlepsi pracownicy to tacy, którzy mają motywację do pracy. Okazuje się, że osoby przejawiające duże zaangażowanie mają o 50 proc. większe szanse na spełnienie postawionych oczekiwań. Według Jamesa Sale’a, specjalisty ds. motywacji, każdy z nas ma unikalną mieszankę bodźców motywujących i decydując się na pracownika warto tak poprowadzić rozmowę, aby dowiedzieć się, co go w życiu napędza i co się liczy.

- Nastawieni na rozwiązywanie problemów. - Osoby, które chcą jak najszybciej rozwiązać problem, przezwyciężyć kryzys i iść dalej, bardzo pozytywnie oddziałują na zespół. Najczęściej posiadają one także drugą umiejętność – szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych – mówi Pocheć.

Zobacz: Rozmowa kwalifikacyjna - jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i dostać pracę? [wideo]

- Lojalni. Coraz trudniej o lojalnych pracowników. Słowo to traci na wartości. Tymczasem zwłaszcza na kluczowych stanowiskach dla rozwoju firmy, lojalność u pracownika jest jedną z bardziej pożądanych cech.

- Dobrze zorganizowani. - Osoba, która ma dobrą organizację pracy, jest efektywna, zadaniowa, punktualna. Poszukując nowego pracownika, warto zwracać uwagę na to, czy w referencjach pojawia się opis „dobrze zorganizowany”. To dobry prognostyk na dalszą pracę – komentuje ekspertka.

- Pozytywni. Pod tym określeniem kryje się m.in. pozytywne podejście do innych, do zadań i do firmy. Prof. Martin Seligman uważa, że osoby pozytywne są skuteczniejsze w pracy, nie poddają się, nie znają pojęcia „nigdy”. W jednym z eksperymentów Seligman wykazał też związek między byciem pozytywnym a wydajnym. Okazało się, że optymiści sprzedali 37 proc. więcej polis niż pesymiści.

Czytaj również: Rozmowa kwalifikacyjna. Trudne pytania o przyszłe zarobki

A tych unikaj

Są również ludzie, którzy mogą destrukcyjnie wpływać na zespół, a prawdopodobieństwo, że zawiodą, jest bardzo duże.
- Osoby bardzo źle mówiące o innych. - Warto przemyśleć zatrudnianie osób, które przychodzą na rozmowę o pracę i przekazują – czasem niepytani – same negatywne informacje o byłych współpracownikach i byłym pracodawcy. Nie oszukujmy się, że z nami będzie inaczej - przestrzega ekspertka.

- Roszczeniowi. Jest cienka granica między negocjowaniem warunków zatrudnienia a ich roszczeniowym stawianiem. Jeśli kandydaci do pracy przejawiają na rozmowie kwalifikacyjnej butę to sygnał, że mogą być bardzo trudni we współpracy.

- Niezdecydowani. Zdarza się, że na rozmowę o pracę przychodzą bardzo niezdecydowani kandydaci. Z reguły te osoby potrzebują dużo czasu do namysłu, a finalnie nie decydują się na zmianę pracy. Namawianie i zabieganie o takich kandydatów nie ma sensu. Może się zdarzyć, że mimo dobrych warunków, ta osoba i tak odejdzie.

Przeczytaj: Jak wygrać na rozmowie kwalifikacyjnej?

- Wybuchowi. Bardzo trudny typ współpracowników. Wybuchają, gdy coś nie idzie po ich myśli. Osoby trzaskające drzwiami czy klawiaturą źle wpływają na atmosferę w zespole. Czasem trudno rozpoznać te cechy na etapie rekrutacji, dlatego tak ważne są referencje.

- Nieodpowiedzialni. Na pracownikach trzeba móc polegać, jeśli mamy przypuszczenia lub informacje, że kandydat jest nieodpowiedzialny, musimy zastanowić się, czy to osoba właściwa dla naszej firmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska