Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japończycy lubią spać na poduszkach z gęsiego puchu i pierza. Będą go od nas kupować więcej

Jan Szczutkowski
Andrzej Klonecki poprzez  fundację promuje ekologiczny chów gęsi, a także w swoim gospodarstwie prowadzi wylęgarnię. W br. do małych gospodarstw dostarczono  20 tys. piskląt gęsi
Andrzej Klonecki poprzez fundację promuje ekologiczny chów gęsi, a także w swoim gospodarstwie prowadzi wylęgarnię. W br. do małych gospodarstw dostarczono 20 tys. piskląt gęsi Jan Szczutkowski
Dobra wiadomość do hodowców gęsi w małych gospodarstwach rolnych. Japończycy są zainteresowani zwiększenie zakupu puchu i pierza.

Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi we Wróblach (gmina Kruszwica) rozpoczeła cykl szkoleń w zakresie przyzagrodowego chowu gęsi. Ich celem jest nabycie przez gospodynie wiejskie teoretycznej i praktycznej wiedzy. W tym roku szkolenia obejmą kolejne gospodarstwa w czterech województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i łódzkim.

Umowa w tej sprawie została podpisana w Warszawie przez Ryszarda Zarudzkiego, wiceministra rolnictwa i gospodarki wiejskiej i Andrzeja Kloneckiego, prezesa fundacji.

Chów w naturalnych warunkach

- Jak wiadomo od początku naszej działalności stawiamy na chów gęsi w naturalnych, ekologicznych warunkach. Hodowla w małych gospodarstwach o powierzchni do 15 hektarów ma być alternatywą dla działalności zwierzęcej czy roślinnej - mówi A. Klonecki.

A do niedawna był to nawóz...

Niewielka, przyzagrodowa hodowla gęsi przynosi gospodyniom wiejskim dodatkowy dochód ze sprzedaży ptaków oraz pierza i puchu. Na ten wyjątkowy surowiec poubojowy jest bardzo duże zapotrzebowanie producentów odzieży i kołder w Japonii. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu był on niedoceniany. -_ Szacujemy, że jakieś 200 ton pierza trafiało do zbiornika z obornikiem, tworząc nawóz organiczn_y - konkluduje Klonecki.

O możliwościach zwiększenia eksportu

Dziś to nie jest do pomyślenia. Otwierają się duże możliwości zbytu. Podczas niedawnego Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego, z udziałem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i Mikołaja Bogdanowicza, wojewody kujawsko-pomorskiego oraz grupy japońskich biznesmenów, rozmawiano we Wróblach na temat możliwości zwiększenia eksportu puchu i pierza.

- Nasz puch to produkt znany i doceniany przez Japończyków między innymi ze względu na walory termoizolacyjne i sprężystość. A tą jakość można uzyskać przede wszystkim z gęsi z małych gospodarstw. I na takie zamówienia nasi odbiorcy z Azji najbardziej liczą
- podkreśla Andrzej Klonecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W dawnym starostwie w Olkuszu uruchomiona zostanie restauracja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska