Pamięć to najprościej mówiąc zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji, występująca u ludzi, niektórych zwierząt i w komputerach. Człowiek ma zdolność do zapamiętywania nie tylko wrażeń zmysłowych i symboli, ale również do przechowywania obrazu własnej świadomości. [za Wikipedia
Niezależnie od rodzaju pamięci, można wyróżnić trzy etapy jej pracy:
- rejestracja informacji/wrażeń poprzez zmianę struktury fizycznej,
- przechowywanie informacji,
- odtwarzanie.
Koniecznie sprawdź:Te owoce pozytywnie wpływają na mózg. Poprawiają pamięć i koncentrację
Nasza pamięć zależy w dużej mierze od naszego trybu życia. To, że umieliśmy się nauczyć wiersza w podstawówce i nadal go pamiętamy nie znaczy, że nasza pamięć działa bez zarzutów. Ile razy zapomnieliście czy zamknęliście drzwi, albo telefonu z domu? Pamięć warto trenować każdego dnia. Dodatkowo warto wspierać ją także od wewnątrz poprzez odpowiednią dietę.
Nasza pamięć zależy od nas. I musimy o nią dbać tak samo jak o naszą skórę, włosy czy serce.
Najlepsze dla naszych mózgów jest aktywność fizyczna ale i stymulowanie pamięci, wszelkie gry, łamigłówki czy krzyżówki.
Tego nie jedz gdy masz kłopoty z pamięcią - lista
By nasz mózg pracował najlepiej warto do diety włączyć produkty takie jak węglowodany złożone, kwasy tłuszczowe omega, lecytynę, witaminy i minerały. Zobaczcie w poniższej galerii, jakich produktów należy unikać.
