Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

Prokurator na ławie oskarżonych
Młoda, ambitna, znana z tak głośnych spraw jak np. sadystyczny mord na kobiecie w domu przy ulicy Czarlińskiej w Toruniu - prokurator Sylwia Cz. miała przed sobą piękną karierę zawodową. Przerwały ją wydarzenia z 1 stycznia 2020 roku. W Nowy Rok prawniczka wpadła podczas kontroli drogowej pod Toruniem - prowadziła auto nietrzeźwa. Badania wykazały 0,67 i 0,75 promila alkoholu.
Polecamy
Sąd karny: warunkowe umorzenie. Sąd dyscyplinarny: przeniesienie
Pani prokurator szybko została zawieszona w obowiązkach (stan ten trwa do dziś). Za swoje czyny odpowiedziała zarówno karnie, jak i dyscyplinarnie. W lipcu br. Sąd Rejonowy w Inowrocławiu uznał ją za winną przestępstwa opisanego w art. 187 par. 1 Kodeksu karnego (kierowanie w stanie nietrzeźwości). Całe postępowanie karne jednak warunkowo umorzył na rok próby. Wyrok jest nieprawomocny.
Tak działa toruńska izba wytrzeźwień. Zaglądamy do środka! P...
Teraz natomiast jest informacja o finale - znów nieprawomocnym - procesu dyscyplinarnego prokurator Sylwii Cz. Ten trwał od września ub.r. przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, przekształconą niedawno w Izbę Odpowiedzialności Zawodowej. Prawniczka odpowiadała tutaj nie tylko za nietrzeźwą jazdę, ale i brak dyspozycyjności zawodowej w dniu 1 stycznia 2020 roku, bo miała wówczas dyżur prokuratorski.
I w tym procesie Sylwia Cz. została uznana za winną. Kara? Zmiana miejsca wykonywania zawodu, czyli przeniesienie do innej prokuratury. Z takim orzeczeniem od razu nie zgodziły się obie strony procesowe. Rzecznik dyscyplinarny odwołał się, bo żąda najsurowszej kary: wydalenia ze służby prokuratorskiej. Apelację wniósł także obrońca prawniczki. - Podtrzymujemy stanowisko o braku winy - mówi adwokat Mariusz Lewandowski.
Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:
- Bieżące wypadki i utrudnienia w Kujawsko-Pomorskiem
- Gdzie dobrze zjeść w Toruniu i okolicach?
- Toruń Retro!
- Sport w Toruniu
Przypomnijmy, że w obu postępowaniach obrońcy Sylwii Cz. kwestionowali wiarygodność pomiarów alkoholu. W sprawie dyscyplinarnej dodatkowo obrońca starał się udowodnić, że jego klientka nie zawiniła brakiem dyspozycji.
Adwokat, który wnosił grypsy z aresztu, przed sądem dyscyplinarnym
Prokurator Sylwia Cz. jest jednym z kilku toruńskich prawników z problemami karnymi i/lub dyscyplinarnymi. Inna głośna sprawa, która niedawno była rozpatrywana, to przypadek adwokata Macieja I.-P., syna byłego już dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.
Zobacz koniecznie
Ten młody adwokat skazany został prawomocnie za poplecznictwo, a dokładniej - za wynoszenie grypsów z aresztu od gangstera. Oburzenie części toruńskiej palestry (młodszej) budził fakt, że ten adwokat długo nie ponosił żadnych konsekwencji zawodowych z tego tytułu. Nie stracił prawa wykonywania zawodu. Wykładał na uczelniach wyższych. Postępowanie dyscyplinarne w jego sprawie, z przerwami na okresy zawieszenia, trwało od 2016 roku. Dopiero po 6 latach (w bieżącym roku) rzecznik dyscyplinarny Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu skierował wniosek do Sądu Dyscyplinarnego o ukaranie prawnika. Wniósł o wymierzenie mu najłagodniejszej możliwej kary - upomnienia dziekańskiego.
Kujawsko-Pomorskie. Tanie domy i mieszkania od komornika w p...
26 września w tej sprawie zebrał się Sąd Dyscyplinarny Kujawsko –Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu. Sprawę śledziła ekipa programu interwencyjnego "Alarm!" TVP. Jak przekazał nam reporter Piotr Sułek, uchylono decyzje o umorzeniu postępowaniu wobec adwokata Macieja I.-P i sprawa wróciła ponownie do rzecznika dyscyplinarnego. Kulisy całej historii niedługo widzowie oglądać będą na telewizyjnej antenie.
Wyrok za oszustwo dla byłego radcy prawnego DPS w Toruniu
Kolejny prawnik, o którym głośno w Toruniu z uwagi na jego problemy karne, to były już radca prawny Marek M. Były, bo został skreślony z listy radców. Mężczyzna przez wiele lat zawodowo nie tylko zajmował się nieruchomościami, ale i zatrudniony był w Domu Pomocy Społecznej przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu. Pracował tu nadal w okresie, w którym nie miał już uprawnień radcowskich. Czy ukrywał to przed dyrekcją placówki? Czy naraził ją lub pensjonariuszy na straty, krzywdy? Śledztwo w sprawie podejrzenia oszustwa prowadzi Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód.
Polecamy
To jednak nie wszystko. Były radca Marek M. ma już na koncie przynajmniej jeden wyrok karny - za oszustwo pana Janusza, który stracił przez niego 100 tys. zł. Wyrok jest prawomocny, wina uznana. Kara? "W zawiasach".
Prokurator Marcin M. z Torunia to internetowy hejter?
Innego typu przestępstwo zarzucane jest prokuratorowi Marcinowi M. z Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód. Ten prawnik w toczących się równolegle procesach karnym i dyscyplinarnym odpowiada za zniesławienie w internecie toruńskiej aktywistki Barbary Bączkowskiej. Przypomnijmy, że założyła ona przed laty toruński oddział Stowarzyszenia Obywatele Przeciwko Bezprawiu. Została też pełnomocnikiem Niepokonanych 2012. Miała wystartować w 2015 roku w wyborach do Sejmu z listy Pawła Kukiza, z wysokiego trzeciego miejsca. W ostatniej chwili jednak Paweł Szramka (obecnie poseł) zdjął jej kandydaturę z listy.
Te samochody mają 10-11 lat i są najmniej awaryjne w swojej ...
Torunianka do dziś jest przekonana, że wpływ na to miały anonimowe komentarze w internecie. Pojawiły się m.in. na forach lokalnej gazety, pod tekstem o kształcie listy wyborczej. Autor postów pisał o Barbarze Bączkowskiej m.in. to, że jest chora psychicznie i ma żółte papiery. Tymczasem były to i są pomówienia: społeczniczka jest osobą zdrową i poczytalną; świadczyły o tym też opinie sądowo-psychiatryczne.
Kto był autorem szkalujących Barbarę Bączkowska wpisów? Wiele wskazuje na to, że Marcin M., prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód. Ustalenie tego jednak, a następnie doprowadzenie do tego, by śledczy usłyszał zarzuty i został postawiony w stan oskarżenia trwało kilka lat. Postępowania wobec tego prokuratora, od 2019 roku zawieszonego w obowiązkach, są w toku.
WARTO WIEDZIEĆ. Jak dyscyplinarnie odpowiadają sędziowie, prokuratorzy, adwokaci?
- Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - to ona zajmuje się sędziami i prokuratorami. Zastąpiła w lipcu br. Izbę Dyscyplinarną SN.
- Przypadki adwokatów rozpatrują branżowe sądy dyscyplinarne. W Toruniu jest to Sąd Dyscyplinarny Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu.