W najbliższych eurowyborach jest dużo do wygrania. Jesteśmy na 5. miejscu pod względem liczby mandatów w Parlamencie Europejskim. Można sobie zadać pytanie: czy są jakieś argumenty za niepójściem na wybory? Z jednej strony walczymy o wszystkie możliwe prawa, a potem mamy nie korzystać z okazji, która może przybliżyć nas do celu
Odpowiadając przyszedł mi jeden argument do głowy. Dorośli mówią: „przecież i tak nic się nie zmieni”. Właśnie dlatego młodzi powinni korzystać z przysługującego im prawa. Nie bez powodu czynne prawa wyborcze zyskuje się wraz z ukończeniem 18. roku życia. Głos młodych liczy się bardzo. Jest wiele problemów, w kwestiach których młodzi nie zgadzają się z dorosłymi, jak choćby kwestia sympatyzowania z Unią Europejską. Jest duża grupa społeczna sprzeciwiająca się unijnej polityce migracyjnej, klimatycznej czy militarnej i każda z tych kwestii jest wbrew pozorom osobista. Nie trzeba nikogo przekonywać, że aby prowadzić skuteczną i proobywatelską politykę, należy słuchać każdego głosu, a szczególnie głosu tych, którzy mają inne zdanie od nas. Nie pozwólmy, aby ktoś decydował za nas. Warto zainteresować się wcześniej programami kandydatów i znaleźć takiego, który będzie nam najbardziej odpowiadał.
Nie przegap
A jeśli chcemy zmian, a nie mamy doświadczenia w kwestii polityki UE, warto skorzystać ze strony internetowej Latarnik Wyborczy, dzięki której sprawdzimy swoje poglądy odpowiadając na kilka pytań dotyczących właśnie spraw, które rozważa Parlament Europejski i dowiemy się, do jakiego ugrupowania jest nam najbliżej i na kogo warto zagłosować w wyborach europejskich 2024.
W 2004 roku ja, pokolenie moich rodziców i dziadków, głosowało za wejściem do Unii Europejskiej tym samym dając młodym możliwość decydowania dzisiaj o tym, kto będzie w naszym imieniu tam zasiadał i dbał o nasz interes. Docenić ustrój demokratyczny można najbardziej korzystając z formy demokracji bezpośredniej – idąc na wybory. Nie ma nic prostszego, odnajdujemy swoją osiedlową komisję wyborczą i głosujemy. Samo odebranie karty i zagłosowanie trwa może 5 minut. Jeśli nie możemy zagłosować w miejscu zamieszkania, wejdźmy na stronę www.gov.pl, zmieńmy jednorazowo miejsce głosowania i złóżmy wniosek o wydanie odpowiedniego zaświadczenia na swoim profilu zaufanym. Idźmy na wybory, nie bądźmy obojętni. Zainteresujmy się swoją przyszłością! Cytując Neila Armstronga: „To mały krok dla człowieka, a wielki dla ludzkości.”
