Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już pół roku władze Grudziądza nie ogłosiły przetargu na budowę hali targowej. O konsekwencjach mówi Jan Ardanowski, poseł PiS

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Warunki osób handlujących na giełdzie przy Łyskowskiego w Grudziądzu daleko odbiegają tym na miarę XXI wieku. Z niecierpliwością hurtownicy oczekują budowy nowych hal
Warunki osób handlujących na giełdzie przy Łyskowskiego w Grudziądzu daleko odbiegają tym na miarę XXI wieku. Z niecierpliwością hurtownicy oczekują budowy nowych hal archiwum
- Mamy do czynienia z niezrozumiałym opóźnieniem realizacji tej inwestycji. Nadal nie został ogłoszony przetarg, choć pierwotne zapowiedzi mówiły o tym, że prace ruszą na początku roku - zauważa Krzysztof Kosiński, radny PiS z Grudziądza. O konsekwencjach poślizgu mówi też poseł PiS-u, Jan Ardanowski. Także o tę sprawę zapytanie złożył do prezydenta Grudziądz radny niezrzeszony Arkadiusz Goszka.

Na przebudowę hali targowej przy ul. Łyskowskiego w Grudziądzu wraz z budowę łącznika drogowego Karabinierów - Łyskowskiego samorząd pozyskał pieniądze w ramach rządowego programu „Polski Ład” w wakacje ubiegłego roku. To ponad 22 mln zł! Pierwsza z hal miała powstać w drugiej połowie 2023 roku. Prezydent Glamowski pierwotnie zapowiadał ogłoszenie przetargu we wrześniu ub. roku. Nie ma go do dziś...

Kulminacja prac wiosną zagrozi bezpieczeństwu hurtowników

Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS-u: - Konsekwencją będzie to, że wiosną, kiedy wzmaga się handel świeżą żywnością, nie będą mieli gdzie zaopatrywać mieszkańców zarówno kupcy grudziądzcy, jak i okoliczni rolnicy.

Posłowi Ardanowskiemu wtóruje radny PiS-u Krzysztof Kosiński: - To co może się niebawem wydarzyć a związane z przesuwaniem inwestycji z miesiąca na miesiąc jest niepokojące. Chodzi o to, że w porze wiosennej ruch na targowisku jest wzmożony. Gdyby prace weszły w tryb dużego nasilenia mogłoby to zaszkodzić handlowi. Giełda obsługuje około 1500 podmiotów z całego regionu! Czekamy na tę inwestycję z niecierpliwością, ale musi się ona toczyć z zapewnieniem bezpieczeństwa sprzedawców i odbiorców.

Radny PiS zapytał o to Ratusz. Od urzędników otrzymał odpowiedź, że opóźnienia są spowodowane uzgodnieniami, które jeszcze cały czas trwają.

Prezydent: "Trzeba było uzyskać uzgodnienia z projektantami różnych inwestycji na tym terenie"

Wcześniej, bo już w połowie grudnia ub. roku także tą sprawą interesował się radny niezrzeszony, Arkadiusz Goszka.
Prezydent Maciej Glamowski w odpowiedzi z początku stycznia br. informuje, że została sporządzona dokumentacja projektowa z podziałem na część kubaturową oraz drogową. Czytamy m.in.„ _Po przeprowadzonej weryfikacji przez urzędników Ratusza oraz Zarządu Dróg Miejskich zaistniała konieczność skorelowania przedsięwzięć również z planowanymi zadaniami „Wodociągów” w zakresie budowy kolektora sanitarnego oraz wodociągu wzdłuż projektowanej drogi oraz obecnie realizowanej budowy nowej strażnicy_”.

Prezydent Grudziądz wyjaśnia, że dla tych przedsięwzięć dokumentacje projektowe wykonywały różne biura projektowe. „Tym samy wystąpiła konieczność doszczegółowienia oraz wprowadzenia istotnych zmian przede wszystkim w zakresie infrastruktury sieci uzbrojenia podziemnego: sieci i przyłączy wodociągowych, sanitarnych i odprowadzających wody opadowe” - tłumaczy dalej w odpowiedzi na zapytania radnego Goszki, Maciej Glamowski.

W związku z tą sytuacją poszczególni projektanci zostali zobowiązani do wprowadzenia zmian i stąd opóźnienia. Przetarg - jak zapowiedział prezydent podczas sesji w styczniu - miał zostać ogłoszony „niebawem”. We wtorek, 31 stycznia Marcin Mielnicki z biura prasowego Ratusza poinformował, że ZDM jeszcze oczekuje na dokumentację z wydziału inwestycji. - Przetarg powinien zostać ogłoszony w ciągu dwóch najbliższych tygodni - dodaje Marcin Mielnicki.

MPGN wycofuje się z zapisów porozumienia?

To co z kolei podnosił również Krzysztof Kosiński na konferencji w poniedziałek, 30 stycznia wraz z posłem PiS-u Janem Ardanowskim to niepokojące sygnały od hurtowników u których miał pojawić się pracownik MPGN-u, administrator giełdy i wręczać pisma zobowiązujące do pokrycia kosztów przeniesienia bądź rozbiórki pawilonów.

- Prezydent powinien się z tego wycofać. Przypomnę, że w porozumieniu zawartym pomiędzy handlującymi a MPGN-em w wakacje ub. roku wyraźnie zostało zapisane, że koszty te ma pokryć MPGN wraz z gminą - miastem Grudziądz - apeluje radny Kosiński. - Inaczej będzie to rażące naruszenie porozumienia

.

Sprawę też komentuje Tomasz Kaliszewski ze Stowarzyszenia „Giełda Grudziądzka”: - Ludzie dostali aneksy do porozumienia. Podsunięto im je o godz. 6 rano, pod osłoną nocy. Absolutnie nie był on uzgadniany z nami jako stroną porozumienia. Prezydent obiecał, że to wyjaśni. Do tego czasu poleciłem, aby nikt nie podpisywał żadnych dokumentów.

Zapytaliśmy o tę sytuację MPGN. - Otrzymane przez najemców aneksy zmieniały porozumienie wyłącznie w zakresie przedłużenia terminu przeniesienia w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi na targowisku handlowym - twierdzi Jagoda Szczerbowska, asystentka biura zarządu MPGN-u. I zapewnia: - Najemcy, którzy przenoszeni będą na okres tymczasowy, do wybudowania hali zgodnie z zawartymi porozumieniami, od momentu przeniesienia pawilonu zostaną zwolnieni z czynszu najmu, ponosić będą jedynie pozostałe opłaty eksploatacyjne.

MPGN: -W trakcie prac przygotowawczych nastąpiła awaria trafostacji

Co ważne, jak tłumaczy MPGN w ramach przygotowania terenu giełdy hurtowej pod tymczasowe miejsce do handlu położono nową instalację elektryczną oraz przyłącza. - Podczas prac nastąpiła awaria trafostacji, która wymagała wykonania dodatkowych prac - wyjaśnia Jagoda Szczerbowska. - W chwili obecnej rozpoczęła się przebudowa zewnętrznej sieci instalacji wodno-kanalizacyjnej umożliwiająca podłączenie przeniesionych pawilonów. Po położeniu pierwszej części rozpoczną się prace związane z utwardzeniem podłoża.

Po wykonaniu wszelkich niezbędnych prac, w miejsca tymczasowe oraz stałe ustalone indywidualnie z najemcami, przeniesione zostaną pawilony z możliwością dalszego handlu.

Przypomnijmy. Hala targowa będzie miała 5 tys. metrów kw. Inwestycja będzie etapowana. Najpierw powstanie hala A, następnie hala B. Pierwsza hala jak zapowiadano miała być wybudowana w drugiej połowie 2023 roku, budowa hali B miał rozpocząć się jesienią 2023 roku.

Ponadto wokół powstanie układ drogowy, tzw. łącznik. W obrębie hali, przewidziano budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym z ul. Łyskowskiego. Budowa drogi udostępni nowe tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową oraz usługową. Rozwiązanie to także stanowić będzie dojazd do budowanej nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej. "Całe przedsięwzięcie poprawi skomunikowanie tej części miasta, a przede wszystkim poprawi jakość handlu i da impuls rozwoju giełdy na wiele lat "- podkreślał w swych wypowiedziach prezydent Glamowski.

Budowa inkubatora przedsiębiorczości, który powstaje u zbiegu ul. Toruńskiej i al. 23 Stycznia w Grudziądzu ruszyła w sierpniu 2021 roku. Powinna zakończyć się w grudniu 2022 roku. Jest przesunięcie terminu i zwiększone finansowanie.

Spory poślizg na budowie Inkubatora Przedsiębiorczości w Gru...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska