Wycieczka zostanie poprzedzona udziałem na 5 - km trasie Parkrun (będą potrzebne kijki do marszu nordic walking).
Spotkanie o godz. 8.45 przy petli MZK na Skarpie (ul. Olimpijska). Następnie uczestnicy wyruszą na trasę: przez Małgorzatowo, Lampusz, Kaszczorek, Złotorię, Smolnik, Złotorię i zakończą w Kaszczorku (przystanek MZK). Obie trasa będą miały razem około 20 km długości. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.
W XII wieku na obecnym obszarze Kaszczorka i Złotorii rozpościerała się wieś Złotoria - własność biskupów kujawskich. Utworzenie w 1243 roku diecezji chełmińskiej spowodowało częściowe wydzielenie Złotorii z diecezji kujawskiej i podporządkowanie jej nowo utworzonej diecezji. Dodatkowo podział Złotorii utrwalił się poprzez przepływającą Drwęcę, która jest naturalną granicą pomiędzy ziemiami chełmińską a dobrzyńską oraz przez granicę państwową, która funkcjonowała na rzece w różnych okresach.
Jak przypomina OM PTTK w Toruniu, część historyków wywodzi obecną nazwę Kaszczorka od osadzonych na tym terenie w 1263 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Anno von Sangershausen – dominikanów toruńskich. Inna część historyków wiąże powstanie Kaszczorka z osadzeniem w 1293 roku przez biskupa kujawskiego Wisława wspólnoty begardów, czyli biczowników bożych.
Begardzi ufundowali w Kaszczorku kościół i mały klasztor, które zostały wspomniane w dokumencie z 1318 roku. Nad begardami opiekę sprawowali toruńscy dominikanie, na co wskazują późniejsze fakty.
W 1320 roku w Brześciu Kujawskim odbyła się rozprawa sądowa przeciwko begardom z Kaszczorka, wniesiona przez biskupa kujawskiego Gerwarda. W 1321 roku papież Jan XXII potwierdził wyrok z Brześcia, co oznaczało opuszczenie przez begardów Kaszczorka. Wyrok zbiegł się zapewne z erygowaniem parafii w Kaszczorku. Od czasu powstania wsi aż do rozbiorów Kaszczorek, stanowił własność biskupów włocławskich.