Kawa to napój popularny na całym świecie. Napój ten spożywa się samodzielnie, jako dodatek do posiłku czy deseru. Każdego dnia na całym świecie wypijane są ponad trzy miliardy filiżanek kawy. Najwięcej kawy na jednego mieszkańca spożywa się w Skandynawii - około 10 kg kawy rocznie. W Polsce średnie roczne spożycie na osobę to ok. 2-3 kg.
Jak powstaje kawa?
Kawa powstaje z pestek czerwonych owoców wiecznie zielonych krzewów kawowców (Coffea). Kawowce uprawia się w strefie międzyzwrotnikowej, głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Pestki kawowca nabierają brązowej barwy w procesie suszenia i prażenia. Ziarna kawowca opala się i sprzedaje w całości - mamy wówczas kawę ziarnistą, lub dodatkowo mieli - tak powstaje kawa mielona. Z tak przygotowanych ziaren kawowca zaparza się napój - kawę.
Można czasem spotkać się z tezą, że kawa jest szkodliwa. Nic bardziej mylnego. Kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości. Kawa jest również szeroko stosowana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Kawa jest na przykład popularnym składnikiem peelingów do ciała i do skóry głowy - złuszcza stary naskórek, pobudza komórki do odnowy, pobudza mieszki włosowe do działania.
Takie korzyści przynosi picie kawy. Takie właściwości ma kawa
Warto włączyć do swojej codziennej diety kawę, o ile oczywiście nie mamy innych zaleceń od lekarza. Zobacz, jakie korzyści dla organizmu daje picie kawy.
Zobacz także to:
► Zielona herbata - tak działa na organizm picie tego napoju. Takie są skutki picia zielonej herbaty
► Kawa z kurkumą - takie są skutki picia tego napoju. To dzieje się z organizmem, gdy pijesz kawę z kurkumą
