https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kcynia. Spełnił się sen o powstaniu

(ms)
Okolicznościowy program zaprezentowali kcyńscy gimnazjaliści. Były recytacje i pieśni patriotyczne. Rodziny powstańców nie kryły wzruszenia. Do występu przygotowały uczniów: Wioletta Radomska oraz Dobromiła Siewkowska.
Okolicznościowy program zaprezentowali kcyńscy gimnazjaliści. Były recytacje i pieśni patriotyczne. Rodziny powstańców nie kryły wzruszenia. Do występu przygotowały uczniów: Wioletta Radomska oraz Dobromiła Siewkowska. Fot. Maja Stankiewicz
Kcynia była ważnym punktem na powstań-czym szlaku. Tu ulokowano sztab i szpital polowy. Tu powstańcy zatrzymali oddziały niemieckie szturmujące od strony Bydgoszczy.

Mówił o tym na kcyńskim Rynku, podczas gminnych uroczystości z okazji rocznicy powstania wielkopolskiego, burmistrz Piotr Hemmerling. Przypomniał, że 3 lutego 1919 r. właśnie pod Kcynią, w rejonie Malic, Zabłocia, Szczepic, powstrzymano natarcie wroga.

Wielu powstańców przypłaciło to życiem. To ich pamięci dedykowano rocznicową mszę św., którą w kościele poklasztornym celebrował ks. Michał Kostecki, proboszcz tej świątyni.

Po nabożeństwie, przy pamiątkowym obelisku w centrum Kcyni, zapłonęły znicze, delegacje złożyły kwiaty. A było ich wiele. Goście zjechali m.in. z Szubina, Bydgoszczy, Mroczy, Nakła. Był też apel poległych.

Bohaterów powstania przywołali Martyna Skimina, Joanna Rosa i Filip Grzechnik, harcerze z drużyny im. Szarych Szeregów, która działa przy SP w Kcyni. A kcyńscy gimnazjaliści zaprezentowali w ośrodku kultury specjalny program pt. "Sen o powstaniu".

W placówce otwarto też wystawę historyczną, którą przygotowano we współpracy z szubińskim muzeum. W jej kulisy wprowadziła gości Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej. Jak informowano -ekspozycja ta czynna będzie w M-GOK przez trzy tygodnie.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska