Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Bysław, powiat tucholski

Redakcja
KGW Bysław, powiat tucholski
KGW Bysław, powiat tucholski
Koło Gospodyń Wiejskich powstało w 1945 roku. Pierwszą przewodniczącą była P. Popierowska. W 1950 rok wybrano aktywną przewodniczkę RSP Marię Kobierowską. W tym czasie koło liczyło35 członkiń, które prowadziły wypożyczalnię artykułów gospodarstwa domowego, rozprowadzaniem piskląt, prowadzono kursy m.in. kroju i szycia, haftu, gotowania i pieczenia. Dla ogólnego umilenia czasu organizowano wycieczki krajoznawcze (jednodniowe), półkolonie, dzień dziecka, dożynki, pogadanki (z lekarzami oraz innymi pracownikami służby zdrowia, administratorami).

W okresie od 1960 do 1990 roku było 6 przewodniczących. W 1991 roku tą rolę przejęła Jadwiga Pik i pełni ją do dnia dzisiejszego. Obecnie w kole jest 15 członkiń. Głównie praca skupia się na potrawach regionalnych. Część z tych potraf otrzymała certyfikat potwierdzający autentyczność.

14 czerwca 2004 roku KGW otrzymało certyfikat potwierdzający autentyczność na flendze, czyli placki ziemniaczane. Placki były pieczone na placu głównym w Tucholi zgodnie z przepisem. Każdy otrzymał certyfikat potwierdzający autentyczność flendza. W kwietniu 2008 roku KGW otrzymało certyfikat przyznania znaku promocyjnego MARKA LOKALNA BORY TUCHOLSKIE. Produkt ten nadaje świadectwo i przykład na wykorzystanie bogactw kulturowych i naturalnych regionu Tucholskiego. Produkty te prezentowane są m.in. na festynach, biesiadach, dożynkach, wyjazdach, nad jeziorem. Kosztowane są zarówno w Polsce jak i za granicą. Niedawno w województwie Świętokrzyskim prezentowano nasze potrawy takie jak: szandar ( są to tarte ziemniaki), kluski ziemniaczane z kapustą, pierogi babuni, chleb ze smalcem. Nasze koło prężnie współpracuje z OSP, Świetlicą Wiejską oraz ZS w Bysławiu. Dlatego koło organizowało/je/ ferie zimowe , półkolonie dla dzieci.   

W 1999 roku jesienią z inicjatywy członków KGW i przygotowan do 700-Lecia naszego sołectwa założono zespół folklorystyczny Frantówki. Na początku liczył on 12 członków, obecnie jest 9. W okresie 15-sto letniej działalności zespół wiele osiągnął. Na swoim koncie posiada wiele występów oraz sukcesów. Może również pochwalić się obszernym śpiewnikiem pieśni biesiadnych, frantówek, kolęd i pastorałek. Frantówka to piosenka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tak też część piosenek została zebrana z opowiadań babć, mam itd. Liczne piosenki zostały napisane przez członków zespołu m.in. ś.p. Włodzimierza Dębickiego. Ubiór składa się z sukienek, koszul, spodni, kamizelek, które przyozdabia pięknie haftowany (przez nas) wzór borowiacki. Również kulturę borowiacką promujemy nie tylko naszej gminie, powiecie czy kraju. Mamy na koncie występy m.in. we Francji, Białorusi, Holandii,Belgii, Ukrainie. W tym roku wybieramy się do Pragi.  

Od 2006 roku koło wraz ze swoją przewodniczącą z członkiniami zajęło się pisaniem projektów .Lącznie otrzymaliśmy dofinansowanie na 30 projektow. Dotyczyły one: szerzenia kultury borowiackiej, promowania regionu, warsztatów kulinarnych oraz muzycznych, wycieczek krajoznawczych. Jeden z nich zakończył się wydaniem folderu o Bysławiu w 3 językach (polski, angielski, niemiecki). Jednym z naszych największych sukcesów jest zorganizowanie PRZEGLĄDU PIESNI I PIOSENEK – zwanych frantówkami „NIEZAPOMNIANE NUTKI’”. W tym roku był to już 10-ty przegląd. Został on finansowany przez projekty,Starostwa Powiatowego, Urz,edu Gminy,-Rady Sołeckiej i, sponsorów. Co roku uczestniczyło 10-11 zespołów oraz trzy zespoły taneczne.W tym roku gościnnie wystąpiła Kapela „KASZEBE” Z Chojnic a nad naszym pięknym Bysławskim Jeziorem gościliśmy około 300 osób, / i tak było przez całe 10 lat/ 

Warto również dodać, że koło współpracuje dużo z młodzieżą i dziećmi. Mamy nadzieje, że również młode osoby zaangażują się w prace społeczne dla dobra społeczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska