Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Byczyna Kolonia, powiat radziejowski

Redakcja
nadesłane
"Babki do tańca i różańca" Nasze koło liczy 67 lat (działamy od 1948r.). Pierwszą naszą działaczką była p. Bronisława Mistera ,a obecnie KGW Byczyna Kolonia przewodniczy p. Anna Kapuścińska, która jednocześnie jest sołtysem Byczyna Kolonia. Nasza praca polega na integrowaniu całej społeczności lokalnej w różnych obszarach: kulturalnym, kulinarnym, zdrowotnym, szkoleniowym i turystycznym.

Kolejne przewodniczące włożyły wiele wkładu w rozwój naszej działalności. A były to panie: Śp. Anna Banaszkiewicz (założycielka zespołu folklorystycznego "Amator" - obecnie część członkiń śpiewa w zespole "Kujawiaki od Dobrego", który działa przy GOK w Dobrem.

A oto chwalebne osiągnięcia: Panie Irena Depta( lat 95) i Anna Marchlewska są mistrzyniami wianuszków i wieńców dożynkowych. Pani Maria Mańkowska to postać wielkiego społecznika i była jedną z założycieli Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Dobrem. Pani Barbara Łaska jest wielbicielką poezji i autorką naszych pieśni zespołu "Amator". Pani Jolanta Erwińska i Helena Ziemniewicz wprowadziły podczas swych kadencji wiele ciekawych, nowatorskich rzeczy w działania KGW Byczyna Kolonia.

Od 1988r. z inicjatywy pań KGW i działaczy Kółka Rolniczego wybudowano Świetlicę Wiejską, którą w 2010r. wyremontowano i stała się dla mieszkańców i zapraszanych gości miejscem spotkań i organizowania imprez. Na tego typu uroczystościach nie brakuje przysmaków zrobionych przez panie z KGW Byczyna Kolonia. Mając takie zaplecze możemy gromadzić naczynia, stołowiznę itd.

Nasze kobiety były i są bardzo dobrymi i skrupulatnymi "kasjerkami". Finanse były pod czujnym okiem między innymi: Śp. Teresy Maciejewskiej i Genowefy Mańkowskiej.

W swojej przedsiębiorczości babskiej mieliśmy własną bibliotekę, punkt pierwszej pomocy. Szkolenia dla gospodyń (chów drobiu), konkursy ogródków i warzywników cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Najważniejszym wydarzeniem były i są spotkania kulinarne. Panie z KGW to mistrzynie w tej dziedzinie: są na krajowej liście produktów tradycyjnych "Kaczka nadziewana po Kujawsku", nagrody na pokazach za "Próżoną Świeżynkę", chruściki, rogaliki - pływaki, barszcz czerwony ( zabielany z tłuczonymi ziemniaczkami), nalewka z pigwy, prażucha, żeberka w kapuście itd.

Nasze wyroby można spotkać na wystawach na terenie powiatu i województwa. Przygotowane przez nas specjały rozchodzą się migiem (placki drożdżowe, bułeczki, sernik, kujawska czernina z kluskami ziemniaczanymi, nalewki). Podczas tych wystaw robimy pokazy lepienia pierogów z kapustą i grzybami, rogalików - pływaków.

Niedawno uczestniczyliśmy w wydarzeniu pt "Noc Muzeów"; na zaproszenie Muzeum Etnograficznego we Włocławku oraz na zaproszenie Szkoły Specjalnej we Włocławku wzięliśmy udział w podniosłej chwili jakim jest oddanie windy do użytku społeczności szkolnej.

Współpraca z innymi grupami społecznymi to podstawa. Z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrem relacje układają się bardzo dobrze. Włączyliśmy się między innymi w takie działania jak: "Wszystko z jabłka", Finał WOŚP, Stoły Wielkanocne, "Gęsina na Świętego Marcina" .

Kobiety z KGW Byczyna Kolonia są pełne zaangażowania i dlatego próbują swoich sił w rękodzielnictwie; pomocną dłoń w tym zamierzeniu wyciągnęły panie ze Stowarzyszenia "Promyk Nadziei" . Nie baliśmy się realizacji innowacji pedagogicznej "Polisach cuisine - przez tradycje po zdrowie".

Najbardziej aktywnymi członkiniami Koła są: p. Helena Ziemniewicz, Krystyna Kołudkiewicz, Anna Kapuścińska, Aneta Mikołajczak, Małgorzata Wrocławska, Agnieszka Urbańska.

Nasza praca społeczna jest bardzo specyficzna i dużo poświęcamy energii na jej wykonywanie. Kultywujemy stare tradycje kujawskie (np. kujawskie kiszenie kapusty, które miało miejsce na Przemystce i tworzymy nowe: nabożeństwa majowe przy figurce Matki Bożej - przychodza na nie całe rodziny - od wnuczka do babci i dziadka. Po nich udajemy się na wspólna kawę do Świetlicy Wiejskiej.

Nasze członkinie to społecznice i kobiety z otwartym sercem, wspaniałe matki i babcie. Tak śpiewaliśmy w zespole "Amator" :

"Nam zegar godzin nie liczy wstajemy gdy budzi się świt. Pracą wypełniamy każdy dzień i kończymy gdy już słońce śpi.".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska